EVENIMENT
Două persoane care au exploatat sexual o minoră de 13 ani - cercetate sub control judiciar
Două persoane cercetate pentru proxenetism, pornografie infantilă, folosirea prostituţiei infantile şi şantaj au fost reţinute de procurori, fiind ulterior puse sub control judiciar, se arată într-un comunicat de presă al DIICOT transmis, vineri, AGERPRES.
Din cercetări a reieşit că, în perioada septembrie 2019 - iunie 2020, o femeie din oraşul Roznov ar fi determinat şi înlesnit unei minore de 13 ani practicarea prostituţiei, prin facilitarea transportului în diferite locuri. Banii obţinuţi din prostituţie erau luaţi de femeia din Roznov.
"De asemenea, în cursul lunii iunie 2019, o altă persoană ar fi determinat minora în cauză să realizeze mai multe materiale pornografice, pe care le-ar fi distribuit în mediul on-line. În cadrul activităţilor desfăşurate, poliţiştii au ridicat trei telefoane mobile, în vederea continuării cercetărilor. Totodată, au fost puse în executare şase mandate de aducere, cei în cauză fiind conduşi la sediul DIICOT - Biroul Teritorial Neamţ", se precizează în comunicat.
Două persoane au fost reţinute de procurori pentru 24 de ore, după care a fost dispusă măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.
Activităţile au beneficiat de sprijinul poliţiştilor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Neamţ şi al jandarmilor. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Alba Iulia, acoperită de zăpadă. A nins ca în povești ore întregi. Cum arăta orașul în timpul nopții
Peste noapte, Alba Iulia a fost cuprinsă de o ninsoare abundentă, care a adus în oraș un peisaj de iarnă autentică, așa cum nu s-a mai văzut de ani buni.
Fulgi de zăpadă mari și deși au căzut neîntrerupt timp de mai multe ore și au format un strat gros de zăpadă, depus uniform pe străzi, trotuare, parcuri și acoperișuri.

Orașul s-a îmbrăcat complet în alb, iar străzile aproape ireale au creat o atmosferă de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Echipa de fotbal CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Când e programat primul meci din Superligă
Echipa de fotbal CFR Cluj se va reuni, sâmbăă, 3 ianuarie, la Cluj-Napoca, iar duminică, jucătorii vor pleca în Spania, la Oliva Nova, unde se vor pregăti până pe 14 ianuarie.
În cadrul cantonamentului de iarnă, clujenii vor disputa mai multe meciuri de pregătire contra unor echipe internaționale.
Primul meci al CFR Cluj din returul Superligii va avea loc pe 18 ianuarie, de la ora 17,45, acasă, pe stadionul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pârtia albastră de la Mărișel, de 2000 de m, se deschide sâmbătă. Vești bune pentru schiorii clujeni
Reprezentanții Mărișel Ski Bike Resort din comuna clujeană Mărișel anunță vești bune pentru schiori. Astfel, datorită ninsorilor din ultimele zile, începând de sâmbătă, 3 ianuarie, se deschide pârtia albastră, care are 2000 de m, până jos la Telescaun.
”Se lucreaza in continuare la partia rosie sa o putem deschide cat de curand”, arată aceștia.
Potrivit prognozei meteo, sâmbătă temperatura în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Când se întorc elevii la școală din vacanța de iarnă. Când au liber din nou, pentru vacanța de schi
Când se întorc elevii la școală: Vacanța de iarnă 2025-2026 se încheie pe 7 ianuarie, iar joi, 8 ianuarie este prima zi de școală din Modulul 3, așa cum prevede structura anului școlar 2025-2026.
ȘCoala începe joia pentru că marți și miercuri sunt sărbători, respectiv Boboteaza (pe 6 ianuarie) și Sfântul Ioan Botezătorul (7 ianuarie).
Urmează o perioadă de cursuri din 8 ianuarie 2026, până vineri, 6 februarie 2026, respectiv vineri, 13 februarie 2026, sau vineri, 20...
Citește mai mult pe Alba24.ro
