EVENIMENT
FOTO: Autoturism răsturnat pe șosea, pe DJ 687 Deva-Hunedoara. Șoferul, cu alcool ”la bord”
Două persoane au fost implicate într-un accident rutier produs, duminică, pe DJ 687 Deva-Hunedoara. Șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de deplasare iar autovehicul s-a răsturnat, pe șosea. Șoferul consumase alcool.
UPDATE: Potrivit IPJ Hunedoara, din primele informații un bărbat de 50 de ani, din municipiul Hunedoara, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 687 (din direcția Deva - Hunedoara) pe raza localității Pestisul Mare a pierdut controlul asupra volanului și autoturismul s-a răsturnat pe partea carosabilă.
Conducătorul autoturismului și pasagerul au refuzat acordarea oricăror îngrijiri medicale.
În urma testării șoferului a rezultat o concentrație de 0.76 mg/l, alcool pur în aerul expirat.
În cauză polițiștii au întocmit dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice.
Potrivit ISU Hunedoara, la locul accidentului au intervenit echipaje de pompieri ale Detaşamentului Hunedoara.
Cele două victime au primit ingrijiri medicale la locul accidentului si au fost transportate constiente si cooperante, cu o ambulanta SMURD si o alta SAJ la unitatea de primiri urgente a spitalului din Deva.
În urma evenimentului rutier, circulația a fost blocată pe sensul Deva - Hunedoara.
EVENIMENT
Vreme mai blândă la orizont. Prognoza meteo pentru 11 februarie în Cluj‑Napoca și localitățile învecinate
Meteorologii anticipează o zi de miercuri, 11 februarie 2026, cu vreme mai blândă şi temperaturi peste normalul perioadei pentru zona Cluj‑Napoca și localitățile din apropiere, după o jumătate de săptămână rece în regiune.
Potrivit estimărilor climatologice, valorile termice pe 11 februarie vor fi ușor pozitive în timpul zilei, iar cerul va avea în mare parte nori răzleți.
În Cluj‑Napoca, maximele...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ziua Națională a Lecturii. Programul activităților organizate de Biblioteca Județeană Alba, în perioada 12-16 februarie
Ziua Națională a Lecturii este sărbătorită în 15 februarie a fiecărui an. Cu acest prilej, Biblioteca Județeană ”Lucian Blaga” Alba organizează o serie de activități pentru a marca importanța lecturii.
Activitățile se vor desfășura în perioada 12 – 16 februarie 2026, în locații diferite.
Ziua Națională a Lecturii. Programul activităților – Biblioteca Județeană Alba
Joi, 12 februarie
- Orele 8.00-18.00: Ziua Națională a Lecturii în colecțiile bibliotecii:...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Horoscop miercuri, 11 februarie: surprize financiare, planuri date peste cap și decizii importante pentru zodii
Horoscopul pentru miercuri, 11 februarie, aduce schimbări neașteptate pentru multe zodii, în special în plan financiar și relațional. Astrologii recomandă prudență în decizii, atenție la comunicare și flexibilitate în fața situațiilor neprevăzute, deoarece unele planuri pot fi modificate în ultimul moment.
Berbec (21 martie – 19 aprilie)
Berbecii trebuie să fie atenți la discuțiile financiare, deoarece...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Persoanele care au pensii mai mici 3.000 de lei ar putea primi ajutoare de la Guvern. Când ar putea fi acordată prima tranșă
Persoanele care au pensii mai mici 3.000 de lei ar putea primi ajutoare de la Guvern. Prima tranșă ar putea fi acordată în primăvară.
Persoanele care au o pensie sub 1.500 de lei vor primi un ajutor de 1.000 de lei, cele cu pensii peste 1.500 de lei dar până la 2.000 de lei vor primi 800 de lei.
Persoanele care au pensii mai mici 3.000 de lei ar urma să primească 600 de lei.
Datele pentru 2024 arată că în 23 de județe din România numărul pensionarilor îl depășește pe...
Citește mai mult pe Alba24.ro
