EVENIMENT
UPDATE FOTO: Două persoane au murit, după ce un autoturism a fost acroşat de un tren InterRegio, în Bistrița-Năsăud
Un autoturism a fost acroşat duminică, la o trecere la nivel cu calea ferată, în zona localităţii Nepos, din judeţul Bistriţa-Năsăud, de trenul InterRegio 1833, care se deplasează pe relaţia Iaşi – Timişoara, două persoane aflate în maşină suferind răni grave.
UPDATE: Potrivit IPJ Bistrița-Năsăud, cele două persoane au decedat la scurt timp de la producerea accidentului.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române, ”pe secţia de cale ferată 401, la kilometrul feroviar 33+405 metri, în zona localităţii Nepos (judeţul Bistriţa-Năsăud), la o trecere la nivel cu calea ferată, a avut loc un accident feroviar: un autoturism a fost acroşat de trenul InterRegio 1833, care se deplasează pe relaţia Iaşi – Timişoara. În urma impactului, două persoane din autoturism au suferit leziuni grave.
În zonă, circulaţia feroviară a fost întreruptă timp de mai multe minute.
EVENIMENT
Rareș Bogdan: Criza din industria auto este o amenințare serioasă. Nu văd bine viitorul economiei Uniunii Europene
Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan lansează luni un nou avertisment dur la adresa Comisiei Europene, acuzând lipsa de reacție în fața colapsului iminent al industriei auto europene.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De la Cluj la Statele Unite. Aplicația românească ce oferă sprijin financiar pentru sute de mii de americani
Într-un birou din Cluj-Napoca, o echipă de dezvoltatori români a reușit să transforme o idee născută în Statele Unite într-o platformă digitală care a ajutat financiar peste o sută de mii de oameni.
Proiectul Cashli Funds, realizat de compania Wolfpack Digital, demonstrează că tehnologia românească poate avea un impact global.
O problemă financiară globală, o soluție clujeană
În Statele Unite,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Ursoaică cu trei pui în habitatul lor natural, surprinși de camerele de monitorizare ale Parcului Natural Apuseni
Parcul Natural Apuseni continuă să ofere surprize plăcute prin camerele de monitorizare a faunei sălbatice. Recent, acestea au reușit să surprindă imagini spectaculoase cu o ursoaică și cei trei pui.
„Ursoaica cu trei pui. Toamna, urșii sunt mereu în mișcare – adună rezerve de grăsime, pregătindu-se pentru somnul de iarna”, au transmis luni reprezentanții Parcului Natural Apuseni.
Ursul brun (Ursus arctos) este un animal deosebit de puternic, aparținând familiei Urside….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Mașină răsturnată sub podul Mărăști din Cluj-Napoca! Tânăr de 20 de ani, evaluat de echipajul SMURD
Un accident rutier a avut loc luni seara, în jurul orei 20:00, în zona podului Mărăști din Cluj-Napoca. Un autoturism s-a răsturnat sub pod, după ce ar fi pierdut controlul.
La fața locului au intervenit de urgență două autospeciale cu modul de descarcerare și o ambulanță SMURD. Potrivit informațiilor furnizate de ISU Cluj, nu au fost persoane încarcerate.
Pompierii și paramedicii au evaluat un tânăr de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

