EVENIMENT
Două persoane transportate la spital în urma unui conflict în trafic, în Slatina
Doi bărbaţi, dintre care unul este cetăţean italian, au fost transportaţi la spital în urma unui conflict în trafic izbucnit marţi seara, pe strada Arcului din municipiul Slatina, în care au fost implicate trei persoane, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt.
Potrivit sursei citate, a fost un conflict spontan, iar unul dintre cei implicaţi, un bărbat în vârstă de 26 de ani, din Slatina, a fost sancţionat contravenţional cu 1.000 de lei.
"Poliţiştii de ordine şi siguranţă publică din cadrul Poliţiei municipiul Slatina, în timp ce patrulau pe strada Arcului, au observat o altercaţie între mai multe persoane. Poliţiştii au intervenit de îndată pentru a aplana conflictul. Din primele verificări a reieşit faptul că acest conflict a fost spontan, fiind declanşat pe fondul unor neînţelegeri în trafic. În altercaţie au fost implicate trei persoane, două dintre acestea fiind transportate la spital", au precizat reprezentanţii IPJ Olt.
Persoanele implicat au fost asistate medical la fata locului de către echipaje SMURD, iar doi bărbaţi, un bărbat de 29 de ani, din localitatea hunedoreană Brad şi un cetăţean italian în vârstă de 56 de ani, au fost transportaţi la spital.
"Echipajele medicale au asistat la faţa locului trei pacienţi, un bărbat, în vârsta de 56 de ani, cetăţean italian, conştient, cu traumatism cranio-facial, un bărbat, în vârsta de 29 de ani, din localitatea Brad, judeţul Hunedoara, conştient, cu dureri la maxilar şi escoriaţii la cotul stâng şi un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din municipiul Slatina, cu escoriaţii la genunchiul drept şi traumatism la nivelul membrului superior drept. Bărbatul în vârsta de 56 de ani şi cel în vârsta de 26 de ani au fost transportaţi la UPU Slatina", a spus purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Olt, Alin Băsăşteanu. AGERPRES
EVENIMENT
Clujeanca de la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Milano Cortina. Locul ocupat de Sofia Moldovan la slalom uriaș
Clujeanca Sofia Moldovan, eleva de 17 ani a Liceului ”Waldorf”, a participat, duminică, în premieră, la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Milano Cortina, la proba de slalom uriaș.
Schioarea a intrat în prima manșă de pe locul 60 din 76 de concurente înscrise, și s-a clasat pe locul 56 cu timpul de 1:12.46.
În cea de-a doua manșă, Sofia a recuperat din timp și s-a clasat la final pe locul 46 cu un timp...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO Modernizarea și dezvoltarea ISU Alba continuă. A fost turnat un covor asfaltic și modernizate și dotate spațiile de lucru
Cu ocazia festivităților prilejuite de sfințirea sediului ISU Alba și a troiței amplasate în curtea unității a mai fost marcat un moment important pentru instituție, respectiv finalizarea unor proiecte de modernizare și îmbunătățire a condițiilor de muncă atât la sediul inspectoratului, cât și la sediul Detașamentului de Pompieri Alba Iulia.
Proiectele respective au avut ca scop îmbunătățirea condițiilor de muncă, cazare și pregătire a personalului și au constat, în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cât costă să fii student în Alba Iulia în 2026: chirii, transport și cheltuieli lunare. Comparație cu un centru universitar mare
Cât costă să fii student în Alba Iulia: Viața de student în Alba Iulia poate fi mai accesibilă decât în marile centre universitare ale României, dar costurile cu chirie, mâncare, transport și utilități încă pot pune presiune pe bugetul celor care își încep studiile aici.
Cu prețuri diferite față de orașele mari, dar și provocări proprii, întrebarea rămâne: cât te costă, de fapt, un an de studiu în Alba Iulia?
În Alba Iulia, oferta de învățământ superior este...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Tânărul de 26 de ani care l-ar fi omorât pe româno-americanul Gheorghe Chindriș, a fost arestat duminică, printr-o decizie a Tribunalului Cluj.
Tânărul voia să fie în arest la domiciliu
„În temeiul art. 226 Cod proc. pen. raportat la art. 223 alin. 2 şi art. 202 alin. 1 şi 3 Cod proc. pen., admite propunerea formulată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj în dosar nr. 86/186/P/2026 şi, în consecinţă:...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
