EVENIMENT
Două tinere din Vrancea, acroşate de un autoturism condus de un şofer băut şi fără permis, care a părăsit locul accidentului
![sirene politia](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2019/06/sirene-politia.jpg)
Doua tinere de 17 şi 18 ani au fost acroşate, duminică seară, în comuna Ploscuţeni, de un autoturism condus de un bărbat aflat sub influenţa băuturilor alcoolice şi fără permis de conducere, care a părăsit locul accidentului, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea.
„Pe raza satului Argea, comuna Ploscuţeni, un bărbat, aflat la volanul unui autoturism, a acroşat două tinere, de 17, respectiv 18 ani, care se deplasau în calitate de pietoni pe un drum comunal, după care a părăsit locul accidentului. Poliţiştii Serviciului Rutier l-au identificat pe raza localităţii Ţepu din judeţul Galaţi. În urma testării cu aparatul etilotest a acestuia, a rezultat o concentraţie de 0, 59 mg/l alcool pur în aerul expirat. Totodată, în urma verificărilor efectuate, poliţiştii au stabilit faptul că acesta nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule”, a precizat IPJ Vrancea.
În prezent, bărbatul care se face vinovat de producerea accidentului se află în custodia poliţiştilor.
Ambele victime au fost transportate la spital, una dintre ele fiind rănită grav.
Cercetările continuă, în cauză fiind întocmit dosar penal. AGERPRES
EVENIMENT
Polițiștii din Alba încă cercetează distrugerea sarcofagului roman cu excavatorul, din primăvara anului 2023. Ce motive invocă
![polițiștii din alba încă cercetează distrugerea sarcofagului roman cu excavatorul,](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Politistii-din-Alba-inca-cerceteaza-distrugerea-sarcofagului-roman-cu-excavatorul.jpg)
După aproape un an și jumătate de la descoperirea unui sarcofag roman distrus în cimitrul din Alba Iulia, polițiștii încă cercetează cazul. Într-o conferință de presă susținută miercuri, 24 iulie 2024, polițiștii au și precizat un motiv pentru care ancheta se întinde pe o perioadă așa lungă de timp.
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Clujul are un canal, ce facem cu el? Canalul MORII, istorie și prezent în peisajul urbanistic al orașului
![canalul morii e1613380170987.jpg](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2022/12/canalul-morii-e1613380170987.jpg)
Veneția are Canal Grande, Amsterdamul și Bruge-ul au fiecare o mulțime de canale, unul mai frumos ca altul, Cluj-Napoca are Canalul Morii. Timp de zeci de ani, autoritățile s-au jucat de-a „uite canalul, nu e canalul”. Peste tot în Europa, un astfel de curs de apă ce traversează o urbe este mană cerească. Rățuște, peștișori, pe alocuri promenade cu bărcuțe, sunt doar câteva atracții ale unui astfel de canal.
Canalul Morii sau Canalul Morilor din
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Apare o nouă televiziune pentru copii, în România. Consiliul Național al Audiovizualului a decis acordarea licenței
![reclamele la alimente nesănătoase vor fi interzise în timpul programelor](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2023/11/Reclamele-la-alimente-nesanatoase-vor-fi-interzise-in-timpul-programelor.jpeg)
Apare o nouă televiziune pentru copii, în România. Consiliul Național al Audiovizualului a decis acordarea licenței.
Apare o nouă televiziune pentru copii: ce va...
Citește mai mult pe Alba24.roEVENIMENT
Admitere la liceu Cluj. 3.670 de absolvenţi ai claselor a VIII-a au fost admiși. Ce școli au ales elevii de 10
![1721839244 scoala facebook emil boc 2 e1699202442877.jpg](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2024/07/1721839244_scoala-facebook-Emil-Boc-2-e1699202442877.jpg)
3.670 de absolvenţi ai claselor a VIII-a au fost admiși în învăţământul liceal de stat, în anul școlar 2024–2025, ca urmare a primei etape de repartizare computerizată, desfășurată miercuri, 24 iulie.
67 de elevi, dintre care 61 din județul Cluj, nu au putut fi admiși în prima etapă din cauza faptului că nu au completat suficiente opțiuni.
Admitere liceu Cluj. 3.670 de absolvenţi ai claselor a VIII-a au fost admiși
În prima etapă a repartizării…
Citește mai mult pe Cluj24.ro