Connect with us

EVENIMENT

Două unităţi de alimentaţie publică din Constanța, închise temporar şi amenzi de peste 200.000 de lei date de veterinari pe litoral

Publicat

plaja litoral

Medicii veterinari din Comandamentul Sezon Estival 2019 au închis temporar două unităţi de alimentaţie publică şi au sancţionat cu amenzi contravenţionale de 225.000 de lei alte 24 de unităţi, pentru neconformităţi, în urma controalelor de săptămâna trecută, informează Direcţia Sanitar Veterinară (DSV) Constanţa.

Conform sursei citate, în cadrul controalelor efectuate la 215 unităţi de alimentaţie publică, procesare de alimente, magazine alimentare, unităţi de ospătărie şi depozitare a produselor de pe litoralul românesc, în perioada 19-25 august, medicii veterinari au constatat deficienţe cu privire la comercializarea către consumatori în spaţii neautorizate sanitar veterinar, ambalarea, etichetarea, depozitarea şi păstrarea sau procesarea necorespunzătoare a produselor alimentare, condiţii insalubre în spaţii de producţie etc.

„Pentru abaterile de la legislaţie 24 de unităţi (nouă restaurante, patru unităţi fast-food, trei bufete, două magazine, un bar, două pizzerii, două snack baruri şi un laborator cofetărie-patiserie) au fost sancţionate contravenţional, cu amenzi în valoare de 225.000 de lei” – se arată în comunicatul DSV Constanţa.

În perioada controlului au mai fost confiscate şi retrase de la vânzare 151 de kg de produse alimentare improprii consumului uman şi au fost emise ordonanţe de interzicere a activităţii pentru o unitate tip bufet şi de suspendare temporară a activităţii pentru o unitate fast-food. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Și pașapoartele se scumpesc, nu-i așa? Cât costă de la 1 august

Publicat

pasapoarte bun.jpg






Începând cu 1 august 2025, cererile de eliberare a pașapoartelor simple electronice sau a pașapoartelor simple temporare, depuse la serviciile publice comunitare de pașapoarte, vor necesita plata unei contravalori unice de 265 lei (TVA inclus).
Documentele de plată emise anterior acestei date rămân valabile conform legii și pot fi folosite la depunerea cererilor fără costuri suplimentare.
Prefectura Cluj anunță că,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„U” Cluj a ratat calificarea în turul următor din Conference League în prelungiri!

Publicat

img 0071.jpeg






„U” Cluj – Ararat-Armenia 1-2 (1-0) (1-1)

Au marcat: Lukic 13′ / Hovhannisyan 53′, Ayongo 117′

Universitatea Cluj a fost eliminată de armenii de la Ararat după ce a încasat un gol cu 3 minute înainte de finalul prelungirilor.

„U” Cluj a deschis scorul prin Lukic și părea că se îndreaptă înspre o calificare, mai ales că era susținută  de 10.000 de fani în tribune, dar armenii au egalat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ipocrizie. Poporul strânge cureaua, în timp ce camarila își rotunjește veniturile. AUR cere demisia premierului Bolojan!

Publicat

guvernul bolojan.jpg






”Nu trece o zi fără ca „guvernarea austerității” să ne mai servească o lecție de tupeu și dispreț. Ilie Bolojan, reformatorul de carton de la Oradea, a solicitat suma forfetară pentru cazarea acestuia, în timp ce locuiește într-o casă de la RA APPS, oferită gratuit de stat, pentru că ocupă funcția de Prim-ministru”, arată AUR într-un comunicat.

Așadar, românul de rând trebuie să plătească…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Scumpiri de la 1 august pentru șoferi: prețuri mai mari la combustibil. Când vor fi aplicate noile tarife pentru rovinietă

Publicat

scumpiri de la 1 august pentru șoferi: prețuri mai mari

Scumpiri de la 1 august pentru șoferi: prețurile carburanților vor fi influențate de majorarea accizelor cu 10%. Românii vor plăti mai mult pentru un plin de benzină sau motorină pentru mașini.

Majorarea prețurilor la carburanți va genera scumpiri și pentru alimente, alte produse și servicii. Acestea vor fi resimțite din toamnă.

Scumpiri de la 1 august pentru șoferi: prețuri mai mari pentru carburanți

Prețurile la carburanți ar urma să fie actualizate de la miezul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe