Connect with us

ACTUALITATE

Dovada vaccinării complete va fi obligatorie la intrarea în cluburile din Anglia

Publicat

boris johnson

Guvernul britanic vrea să introducă în septembrie un permis de sănătate care să dovedească vaccinarea completă împotriva coronavirusului pentru persoanele care vor să meargă în locuri aglomerate, precum cluburi şi discoteci, a anunţat premierul Boris Johnson, notează Reuters.

„Până la sfârşitul lunii septembrie, când toţi tinerii cu vârsta peste 18 ani vor avea ocazia de a fi imunizaţi, intenţionăm să facem din vaccinarea completă condiţia intrării în cluburile de noapte şi în alte locuri în care merg mulţi oameni. Un test negativ nu va mai fi suficient”, a precizat Johnson.

Decizia vine după ce ţări ca Olanda şi Israel au fost obligate să închidă din nou cluburile după apariţia unor focare mari de coronavirus.

Johnson a spus că guvernul nu planifică cerinţe similare pentru pub-uri.

În prima zi de ridicare a ultimelor restricţii din Anglia, Boris Johnson a făcut un apel la prudenţă.

Printre cele mai afectate ţări din Europa, cu peste 128.700 de decese, Regatul Unit a înregistrat recent peste 50.000 de cazuri zilnice, o creştere atribuită variantei Delta, care este mai contagioasă.

În Marea Britanie, 69% din adulţi au fosat vaccinaţi complet. Campania de vaccinare se va extinde la copiii cu vârste cuprinse între 12 şi 15 ani, dar numai la cei vulnerabili. În prezent, adolescenţii cu vârsta peste 16 ani pot fi vaccinaţi dacă sunt extrem de vulnerabili din punct de vedere clinic sau prezintă un risc ridicat din cauza patologiilor de bază. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Gala Turismului „Descoperă Nord-Est”, ediția a X-a, organizată la Botoșani

Publicat

gala turismului „descoperă nord est”, ediția a x a, organizată la botoșani

Publicitate

Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est organizează, în data de 9 decembrie 2025, la Botoșani, în parteneriat cu Consiliul Județean Botoșani și Primăria Municipiului Botoșani, a X-a ediție a Galei Turismului „Descoperă Nord-Est”, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate promovării turismului și patrimoniului cultural din regiune.

Evenimentul este organizat în parteneriat cu peste 50 de companii private din industria HORECA,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Protestele nu sunt „supărări”, ci simptomul colapsului provocat de Legea Bolojan. Mesaj dur al sindicatelor din Învățământ pentru ministrul Daniel David

Publicat

protestele nu sunt „supărări”, ci simptomul colapsului provocat de legea

Publicitate

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” au reacționat vehement la declarațiile ministrului Educației, Daniel David, făcute într-un podcast, care a minimalizat protestele profesorilor, numindu-le „stări de supărare” limitate la „zona sindicală”.

„Ceea ce ministrul numește simplist «supărare» este manifestarea unei frustrări acumulate. Măsurile recente au lovit…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un copil de doi ani a rămas blocat într-o mașină parcată pe o stradă din municipiul Botoșani. Pompierii au spart un geam

Publicat

un copil de doi ani a rămas blocat într o mașină

Publicitate

Un copil, în vârstă de doi ani, a rămas blocat într-un autoturism parcat pe o stradă din municipiul Botoșani, după ce, din joacă, a activat sistemul de închidere al ușilor. Cheia se afla în interior, iar mama nu a mai putut deschide vehiculul și a solicitat sprijinul pompierilor.

 

Un echipaj din cadrul Detașamentului de Pompieri Botoșani a intervenit prompt și a fost nevoit să spargă un geam pentru a debloca ușa. Copilul era speriat, dar s-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Baranca! O casă s-a aprins din neglijența proprietarului

Publicat

incendiu într o gospodărie din corlăteni! o casă a fost la

Publicitate

O casă din localitatea Baranca a fost în pericol, în această dimineață, după ce funinginea depusă pe pereții interiori ai coșului de fum s-a aprins.

 

Pompierii militari de la Punctul de Lucru Darabani au intervenit prompt și au stins flăcările înainte de a produce pagube materiale însemnate.

 

Pentru prevenirea unor situații similare, ISU Botoșani vă reamintește:

 

Publicitate

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe