EVENIMENT
Dronă cu termoviziune pentru Salvamont, pentru căutări pe timp de noapte
Consiliul Judeţean (CJ) Cluj a achiziţionat echipamente în valoare de 130.000 de lei pentru Salvamont Cluj, printer care şi o dronă cu termoviziune, pentru căutări pe timp de noapte.
"Consiliul Judeţean Cluj a achiziţionat pentru Serviciul Public Judeţean Salvamont-Salvaspeo, instituţie subordonată forului administrativ judeţean, două noi echipamente de ultimă generaţie. În valoare de cca. 130.000 de lei, acestea sunt esenţiale pentru buna desfăşurare a misiunilor salvamontiştilor clujeni şi extrem de utile în operaţiunile de căutare şi salvare. Astfel, începând cu chiar primele zile ale anului 2020, salvamontiştii clujeni au în dotare şi pot folosi în intervenţii un nou vehicul pentru sarcini utilitare side by side Polaris Ranger XP 1000, vehicul ce va fi utilizat pentru misiuni în zone accidentate, atât iarna, cât şi vara", se arată într-o informare trimisă, marţi, de CJ Cluj.
Vehiculul deserveşte zona Beliş-Fântânele, precum şi domeniul schiabil din Mărişel şi poate fi folosit şi la transportul victimelor.
"Totodată, pentru eficientizarea operaţiunilor de căutare a persoanelor dispărute, a fost achiziţionată, tot din fondurile Consiliului Judeţean, o dronă cu termoviziune DJI Mavic Entreprise Dual. Acest tip de euronavă fără pilot este utilă pentru căutarea dispăruţilor, inclusiv pe timp de noapte, graţie performantei camere cu termoviziune ce poate detecta de la înălţime persoana căutată şi transmite salvatorilor poziţia exactă a acesteia", se mai arată în informarea CJ Cluj. AGERPRES
EVENIMENT
Scandal la Albac. Bărbat reținut după ce și-a amenințat cumnatul și a distrus ușa și un geam din casa acestuia
Scandal la Albac. Bărbat din comună a fost reținut de polițiști. Și-ar fi amenințat cumnatul și a distrus ușa și un geam al casei acestuia. Totul s-a petrecut pe fondul consumului de alcool. A fost emis și ordin de protecție.
Potrivit IPJ Alba, sâmbătă, 24 ianuarie, în jurul orei 14.10, un bărbat de 44 de ani din Albac, în timp ce se afla la locuința cumnatului său, în vârstă de 33 de ani, din comună, ar fi distrus ușa de acces și un geam al imobilului.
Totodată, l-ar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Clujul intră sub avertizare de vreme severă. Vânt de 90 de kilometri pe oră și ninsori consistente la munte
Clujul intră sub influența unui episod de vreme severă până luni, 27 ianuarie, la ora 10:00.
Meteorologii anunță precipitații importante, vânt puternic și ninsori consistente în zonele montane.
Ploi, lapoviță și viscol în zonele înalte din județul Cluj
Potrivit avertizării meteorologice, în intervalul menționat se vor înregistra precipitații însemnate cantitativ, sub formă de ploaie în zonele...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Atenționări Cod Galben în Alba și alte județe: ploi ce favorizează topirea zăpezii, vânt puternic. La munte, precipitații mixte
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis atenționări Cod Galben de ploi, ninsori și vânt puternic pentru Alba și alte județe din țară. Acestea sunt valabile până marți, 27 ianuarie.
Vor fi ploi în mai multe regiuni, ce vor favoriza topirea zăpezii. La altitudini mari vor fi și ninsori. Vor fi intensificări ale vântului.
Atenționare Cod Galben: vânt puternic
de duminică, 25 ianuarie, ora 14.00 până luni, 26 ianuarie, ora 8.00
În Banat, sudul Crișanei și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
A crescut numărul firmelor care au intrat în insolvență. În 2025, numărul acestora a crescut cu 3,84% față de anul anterior.
Numărul societăților comerciale și al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvență anul trecut a fost de 7.553.
Comparativ, în 2024 erau înregistrate 7.274 de insolvențe, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC).
Cele mai multe firme și PFA intrate în insolvență au fost înregistrate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
