Connect with us

EVENIMENT

Elena Udrea se plânge din închisoare

Publicat

udrea

Elena Udrea, condamnată definitiv la şase ani de închisoare în dosarul Gala Bute, scrie, într-o postare pe pagina sa de Facebook că nu este de acordul cu „modul în care principiul menţinerii legăturii cu familia este legiferată” în România.

Fostul ministru spune că mamele condamnate nu pot ţine legătura cu copiii minori, nu îi pot vedea, iar astfel sănătatea şi binele celor mici au de suferit.

„Am o problemă cu modul în care principiul menţinerii legăturii cu familia este legiferat la noi. Legislaţia privind executarea pedepselor cu închisoarea este nu doar total ineficientă, România având unul dintre cele mai mari grade de recidivă din Europa, ci şi anacronică, ilogică, aberantă, în anumite prevederi, ce aduce la crearea unor adevărate drame umane, drame care nu aduc niciun beneficiu societăţii, doar distrug vieţi”, scrie Udrea, duminică, pe contul său de Facebook.

Aceasta condamnă status-quo-ul judiciar şi spune că „legea actuală nu face nicio diferenţă între un bărbat condamnat pentru omor cu premeditare, care nu are nici copii şi o mamă condamnată pentru furt din magazine, ori abuz în serviciu, eventual cu un copil mic sau mai mulţi”.

 

Elena Udrea se plânge din închisoare: mamele sunt de departe de a fi privilegiate în comparaţie cu bărbaţii singuri

Totodată, Udrea spune că mamele sunt de departe de a fi privilegiate în comparaţie cu bărbaţii singuri, fără copii şi condamnaţi pentru omor. „Nu doar ca în ambele cazuri vizitele se pot primi doar în condiţiile în care se foloseşte un “ dispozitiv de protecţie” un geam care ajunge să separe pe mamă de copilul ei, dar şi în ceea ce priveşte dreptul de a menţine contactul cu familia al deţinuţilor, tratamentul este identic”.

Fostul ministrul scrie că legislaţia „nu are în vedere, în niciunul din aspectele pe care le tratează, situaţia copiilor al căror mame sunt în detenţie” iar „asta arată lipsa de înţelegere a rolului pedepselor raportat la societate, a nevoii de a sprijini dezvoltarea psiho-emoţională a copiilor, evitând pe cât este posibil dobândirea de către aceştia a unui comportament de risc, în condiţiile în care este demonstrat cu studii recente, ultimul realizat anul acesta în Statele Unite, că copii ale căror mame sunt în detenţie rămân cu trauma pentru restul vieţii şi un procent important dintre aceştia ajung să încalce legea ei înşişi”, conchide Udrea. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

INTERVIU Preşedintele COPAC – ghid de orientare şi supravieţuire prin jungla sistemului medical

Publicat

copac 1.jpg






Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România (COPAC) este una dintre cele mai importante organizaţii ale pacienţilor din România. Preşedintele COPAC, Radu Gănescu a oferit, pentru Cluj24, un mic ghid de orientare prin hăţişul sistemului medical românesc.

Primordial pentru pacient este accesul la tratament

 

Rep: Există o dezbatere la nivel naţional în privinţa acestot…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum se calculează pensia în România în 2025. Ghid simplificat: formula de calcul, pe înțelesul tuturor

Publicat

cum se calculează pensia în românia în 2025. ghid simplificat:

Cum se calculează pensia în România în 2025: Suma pe care urmează să o primească o persoană care iese la pensie urmează un principiu simplu: fiecare primește în funcție de cât a contribuit de-a lungul vieții de muncă.

Cu cât ai avut un salariu mai mare și ai lucrat mai mulți ani, cu atât pensia ta va fi mai mare. Excepție fac pensiile speciale și pensiile de serviciu, care sunt necontributive.

Din anul 2024, modul de calcul s-a schimbat odată cu aplicarea noii Legi a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Rețete etnice vechi și noi. Dezbatere despre gastronomia românească și influențele asupra acesteia, la Alba Iulia

Publicat

rețete etnice vechi și noi. dezbatere despre gastronomia românească și

Detalii despre gastronomia românească și influențele asupra acesteia vor fi prezentate vineri, 7 noiembrie la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia. Invitații sunt Vasile Ernu, scriitor, și Marius Rotar, istoric și cercetător.

Este vorba despre o dezbatere despre gastronomia românească și influențele celor trei imperii – austro-ungar, rus și otoman – asupra felului în care mâncăm și ne definim identitatea culinară astăzi.

Dezbaterea are loc în cadrul proiectului…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Când verifică RAR întregul autovehicul, la redobândirea certificatului de înmatriculare. OFICIAL: Două scenarii posibile

Publicat

când verifică rar întregul autovehicul, la redobândirea certificatului de înmatriculare.

Când verifică RAR întregul autovehicul, la redobândirea certificatului de înmatriculare reținut în trafic.

Registrul Auto Român (RAR) clarifică una dintre cele mai frecvente nelămuriri ale șoferilor: de ce, în unele cazuri, inspectorii verifică întregul autovehicul atunci când proprietarul solicită redobândirea certificatului de înmatriculare reținut în trafic, iar alteori nu o fac.

Instituția explică faptul că această decizie nu este una arbitrară, ci este impusă de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe