Connect with us

EVENIMENT

Elicopter SMURD, solicitat în localitatea Belcești – Iași, după ce o femeie a căzut cu parapanta

Publicat

salvat elicopter smurd
arhiva foto

Elicopterul SMURD a fost solicitat să intervină sâmbătă, în localitatea Belceşti din Iaşi, pentru a prelua o persoană care a suferit multiple răni după ce a căzut cu parapanta de la aproximativ 10 metri înălţime.

Diana Cimpoeşu, coordonatorul SMURD Iaşi, a declarat că victima este o femeie în vârstă de 35 de ani.

„Este conştientă, are amnezie. A suferit un traumatism cranio-cerebral cu pierderea stării de conştienţă, traumatism toraco-abdominal. Va fi preluată de un echipaj medical ce intervine cu o autospecială de terapie intensivă mobilă şi va fi adusă la Spitalul ‘Sfântul Spiridon’ pentru evaluare şi tratament”, a precizat Diana Cimpoeşu. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Amenzi de peste 1,3 milioane de lei și 55 de muncitori „la negru” depistați de ITM pe șantierele din Cluj

Publicat

diriginte de santier importanta e1595924998837.webp.webp






În perioada martie–decembrie 2025, Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj a desfășurat o amplă campanie de control în domeniul construcțiilor, parte a Programului de acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2025, verificând modul în care angajatorii respectă legislația privind contractele individuale de muncă și normele minime de securitate și sănătate în muncă. Rezultatele au scos la iveală nereguli grave,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO. Protest al studenților la Cluj. „Bursele înapoi, jos austeritatea”. Mulți se confruntă cu dificultăți financiare

Publicat

protest studenti 3.jpg






Sudenții clujeni sunt din nou în stradă să ceară bursele înapoi. Foarte mulți tineri care studiază la Cluj au mari dificultăți financiare după ce busrele s-au micșorat, iar unii nu le mai primesc.

Tinerii nu sunt de acord cu austeritatea în educație și cer demisia ministrului Daniel David, clujean și el.

Marș până la Prefectura Cluj

Studenții au început protestul la în fața Facultății de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Caz de lepră, confirmat la Cluj-Napoca și alte trei suspiciuni. Toate la femei din Asia, angajate ca maseuze la un SPA

Publicat

horia maniu covid.jpg






Ministerul Sănătății a confirmat astăzi un caz de lepră (boala Hansen) la Cluj-Napoca. Alte trei cazuri sunt în curs de evaluare clinică și microbiologică.

Toate cele patru persoane sunt femei, originare din Asia, angajate ca maseuze la un salon SPA din oraș. Autoritățile sanitare au luat măsuri de urgență pentru limitarea oricărui risc. Ultimul caz de lepră în România s-a înregistrat în 1981.

Cazuri…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primăria Cluj-Napoca scoate la concurs 45 de posturi pentru noul Cămin pentru Vârstnici „Sfântul Vasile cel Mare”

Publicat

varstnici scaled.jpg






Primăria municipiului Cluj-Napoca, prin Direcția de Asistență Socială și Medicală (DASM), deschide o amplă campanie de recrutare pentru 45 de posturi necesare funcționării viitorului Cămin pentru Persoane Vârstnice „Sfântul Vasile cel Mare”.

Perioada de depunere a dosarelor este 8–19 decembrie, iar toate detaliile despre condițiile de participare sunt disponibile online.

Concurs pentru ocuparea a 45 de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe