EVENIMENT
Elicopterul SMURD solicitat de salvamontişti, pentru un turist ceh accidentat în Munţii Făgăraşului

Salvamontiştii de la Bâlea Lac au chemat în ajutor elicopterul SMURD de la Târgu Mureş, pentru un turist de 36 de ani, care a alunecat pe zăpadă şi este accidentat în zona Vârfului Podragu din Munţii Făgăraş, a anunţat, marţi, Şeful Salvamont Sibiu, Adrian David.
„Un turist a cerut ajutorul echipelor de intervenţie după ce a căzut undeva în zona vârfului Podragu din Munţii Făgăraşului şi a suferit un traumatism de umăr. Acesta nu se mai poate deplasa atât din cauza traumatismului, cât şi din cauza stării de panică pe care o are. În aceste condiţii am dispus trimiterea unei echipe de salvamontişti pe cale terestră, de la Bâlea, fiind cei mai apropiaţi şi de asemenea, am alarmat elicopterul SMURD Târgu Mureş pentru o intervenţie rapidă. În funcţie de condiţiile meteo, va pleca elicopterul în cel mai scurt timp”, a precizat Adrian David.
Potrivit sursei citate, „acest turist este a treia victimă din ultima săptămână care a alunecat pe zăpadă şi s-a accidentat.”
Dacă elicopterul SMURD nu va putea ateriza în zonă, salvamontiştii vor încerca evacuarea pacientului.
„Se aşteaptă îmbunătăţirea condiţiilor meteo pentru a interveni şi elicopterul SMURD Mureş. În cazul in care elicopterul nu poate face misiunea, în funcţie de starea victimei, se va temporiza evacuarea pacientului pe mâine dimineaţă”, a mai spus şeful Salvamont Sibiu. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Incident violent la Turda. Tânăr de 26 de ani, arestat preventiv după ce și-a bătut și sechestrat un cunoscut

Un tânăr de 26 de ani din Turda a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de lovire sau alte violențe și lipsire de libertate.
Tânărul, care era deja sub control judiciar a fost arestat pentru 30 de zile.
A bătut și sechestrat un cunoscut
Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9 septembrie 2025, în jurul orei 01:00, tânărul se afla într-un subsol dezafectat al unui imobil din municipiu,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Daniel David, gata să-și depună mandatul: „Dacă moțiunea simplă trece, nu mai am de ce să rămân ministru”

Ministrul Educației, clujeanul Daniel David, spune că nu va mai rămâne în funcție în cazul în care moțiunea simplă depusă de AUR împotriva sa va fi aprobată luni în Parlament.
De altfel, cadrele didactice, care continuă protestele în școli în cer demisia din momentul în care a adoptat măsurile de austeritate.
Daniel David: „Pot să plec liniștit, sistemul a fost salvat”
„Dacă în urma moțiunii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Măsurile de austeritate luate de Guvern, deși extrem de criticate și contestate prin proteste, au împiedicat România să ajungă într-o criză majoră de finanțare a datoriei publice, arată analiza Romanian Economic Monitor (RoEM) UBB-FSEGA, proiect al Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul UBB Cluj.
„O criză de finanțare ar fi dus la pierderea încrederii creditorilor externi și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Bombe și un proiectil explozibil descoperite la Florești și Săliște. Intervenție a pirotehniștilor ISU Cluj

Zi plină pentru echipajul pirotehnic al ISU Cluj, chemat astăzi la două intervenții de urgență după ce au fost descoperite elemente de muniție rămase neexplodate din cele două războaie mondiale.
Cei care le-au găsit au sunat imediat la 112, iar ISU Cluj atrage atenția că munițiile neexplodate sunt un mare pericol
Bombe și un proiectil găsite în păduri la Cluj
Prima misiune a avut loc în comuna…
Citește mai mult pe Cluj24.ro