Connect with us

ACTUALITATE

Elon Musk a vândut acţiuni Tesla în valoare de 8,5 miliarde de dolari înainte de preluarea Twitter

Publicat

elon musk sursa wikipedia

Directorul general de la Tesla Inc, Elon Musk, a vândut acţiuni în valoare de 8,5 miliarde de dolari la constructorul american de automobile electrice, arată documentele remise autorităţilor de reglementare, tranzacţii care cel mai probabil sunt destinate să îl ajute pe Musk să poată finanţa preluarea platformei de socializare Twitter Inc, transmite Reuters.

Potrivit documentelor oficiale, Elon Musk a vândut în această săptămână aproximativ 9,6 milioane de acţiuni Tesla, echivalentul a 5,6% din participaţia sa la constructorul american de automobile electrice. Musk a postat joi un mesaj pe Twitter potrivit căruia „nu mai sunt programate alte vânzări de acţiuni TSLA după cea de astăzi”.

Vânzarea de acţiuni Tesla a venit după ce luni, Elon Musk, a ajuns la un acord privind achiziţionarea platformei de socializare Twitter Inc pentru 44 miliarde de dolari. Ca o parte a acestei tranzacţii, Musk a spus că va furniza capital propriu în valoare de 21 de miliarde de dolari. Pe lângă capitalul propriu, Musk şi-a asigurat un împrumut complex de 13 miliarde de dolari şi un împrumut în marjă de 12,5 miliarde de dolari.

Deocamdată nu este clar cum anume va strânge Musk restul de 12,5 miliarde de dolari din capitalul propriu însă miliardarul deţine şi o participaţie de 43,61% la compania de rachete SpaceX, care potrivit analiştilor ar fi evaluată la 100 de miliarde de dolari. Potrivit revistei Forbes, averea lui Elon Musk este evaluată la 268 de miliarde de dolari.

Elon Musk, care este la rândul său un utilizator frecvent al Twitter, are 80 de milioane de utilizatori şi a folosit Twitter pentru a face mai multe anunţuri care au influenţat pieţele financiare. De exemplu, la finele anului trecut Elon Musk a făcut un sondaj în rândul utilizatorilor de Twitter dacă ar trebui să îşi reducă participaţia sa la Tesla cu 10%. În urma răspunsului favorabil la această întrebare, Musk a vândut acţiuni Telsa în valoare de 16,4 miliarde de dolari, ceea ce a afectat cotaţia acţiunilor producătorului de automobile electrice. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Țigarete de aproximativ 50.000 de lei confiscate în județul Botoșani

Publicat

Țigarete de aproximativ 50.000 de lei confiscate în județul botoșani

Publicitate

Poliţiştii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Botoșani, cu sprijinul poliţiştilor de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Botoșani, au identificat și destructurat o rețea care desfășura activități din sfera contrabandei cu produse din tutun pe raza județelor Botoșani și Suceava.

În urma…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Biserica „Sfântul Spiridon” din Botoșani, înveșmântată în sărbătoare. Credincioșii au venit în număr mare la hramul ocrotitorului parohiei

Publicat

foto&video: biserica „sfântul spiridon” din botoșani, înveșmântată în sărbătoare. credincioșii

Publicitate

Atmosferă de sărbătoare la Botoșani, unde parohia cu hramul Sfântului Ierarh Spiridon și-a cinstit ocrotitorul spiritual prin slujbe deosebite, momente de rugăciune și o participare impresionantă a credincioșilor. Lăcașul de cult, monument istoric cu o vechime de peste două secole, a devenit în aceste zile loc de binecuvântare pentru botoșăneni și pentru pelerinii veniți din toate colțurile orașului.

Biserica „Sfântul Spiridon”, înscrisă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO Botoșani: Schimbarea comenzii la Batalionul 335 Artilerie „Alexandru cel Bun”

Publicat

foto botoșani: schimbarea comenzii la batalionul 335 artilerie „alexandru cel

Publicitate

În această săptămână, Batalionul 335 Artilerie „Alexandru cel Bun” a marcat un moment important în viața sa instituțională, printr-o ceremonie oficială de predare-primire a comenzii. Evenimentul a consfințit trecerea responsabilității conducerii de la maiorul Cioban Macarie-Daniel către maiorul Apopei Ciprian-Andrei.

Ceremonia s-a desfășurat în prezența comandantului Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt”, colonel Dan-Valer Orza, care a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

DOLIU: Comunitatea sportivă din Dorohoi regretă plecarea în veșnicie a lui Mitică Cosman. „Din păcate, meciul final al vieții l-ai pierdut”

Publicat

doliu: comunitatea sportivă din dorohoi regretă plecarea în veșnicie a

Publicitate

Comunitatea sportivă din Dorohoi este în doliu după aflarea veștii trecerii în veșnicie a lui Mitică Cosman, cunoscut cu simpatie drept „Nea Mitică”, omul care a marcat viețile a numeroase generații de sportivi și iubitori ai sportului din oraș și împrejurimi.

Proprietar al terenului sintetic ce a devenit, de-a lungul anilor, a doua casă pentru mulți tineri pasionați de sport, Nea Mitică a fost mai mult decât un susținător al mișcării…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe