Connect with us

ACTUALITATE

Emmanuel Macron condamnă violențele nejustificate după moartea unui adolescent: Reuniune de urgență convocată

Publicat

emanuel macron sursa foto facebook2
Arhivă foto

Președintele francez Emmanuel Macron a convocat joi o reuniune de urgență și a condamnat „violențele nejustificate” care au avut loc în urma celei de-a doua nopți de confruntări declanșate de moartea unui adolescent, ucis de poliție în apropiere de Paris, conform informațiilor transmise de AFP.

După moartea lui Nahel M., un adolescent de 17 ani, în timpul unui control rutier marţi, tensiunile au crescut progresiv în suburbia pariziană, după care, în noaptea de miercuri spre joi, incendierile şi ciocnirile cu poliţia s-au extins în alte oraşe.

În deschiderea reuniunii celulei de criză interministeriale pe care a convocat-o la Ministerul de Interne, Macron a denunţat ‘violenţe nejustificabile’ împotriva ‘instituţiilor şi Republicii’.

‘Primării, şcoli şi comisariate’ au fost ‘incendiate sau atacate’, a indicat ministrul de interne Gérald Darmanin pe Twitter, precizând că 150 de persoane au fost arestate în ultima noapte de tensiuni.

Franţa a fost în mai multe rânduri teatrul unor violenţe urbane declanşate de moartea unor tineri, adesea proveniţi din rândul imigraţiei maghrebiene şi din alte ţări de pe continentul african, în urma intervenţiilor poliţiei.

În 2015, decesul a doi adolescenţi urmăriţi de forţele de ordine a provocat revolte care au durat trei săptămâni.

Emmanuel Macron condamnă violențele nejustificate după moartea unui adolescent. Moartea lui Nahel a relansat controversa legată de acţiunea forţelor de ordine în Franţa

Evenimentul declanşator al noilor violenţe s-a petrecut marţi, când Nahel M. a fost împuşcat mortal de la mică distanţă de un poliţist pe motocicletă la Nanterre, în departamentul Hauts-de-Seine, la 15 km vest de Paris.

Versiunea poliţiei conform căreia tânărul l-ar fi lovit cu maşina pe poliţist a fost infirmată de un video în care se aud cuvintele ‘o să-ţi iei un glonte în cap’, fără ca autorul lor să poată fi identificat.

Poliţistul suspectat că a tras, aflat acum în arest preventiv, urma să fie prezentat în faţa unui judecător în vederea unei eventuale inculpări.

La iniţiativa mamei victimei, care şi-a împărtăşit sentimentul de ‘revoltă’, un marş urmează să aibă loc de la ora 14.00 (12.00 GMT) la Nanterre, sub o supraveghere strictă din partea poliţiei.

Joi dimineaţă, Emmanuel Macron şi-a exprimat dorinţa ca ‘orele următoare’ să fie cele ale ‘reculegerii’ şi ‘respectului’.

Moartea lui Nahel a relansat controversa legată de acţiunea forţelor de ordine în Franţa, unde în 2022 s-a înregistrat un număr record de 13 decese după refuzuri de supunere la controale rutiere. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Gala Voluntarului, a doua ediție, la Teatrul „Vasilache” Botoșani

Publicat

foto: gala voluntarului, a doua ediție, la teatrul „vasilache” botoșani

Publicitate

Botoșani, 17 mai 2025 – Într-un demers de susținere a implicării civice și de recunoaștere a eforturilor tinerilor din comunitate, Primăria Municipiului Botoșani a organizat astăzi cea de-a doua ediție a Galei Voluntarului, eveniment desfășurat la Teatrul pentru Copii și Tineret „Vasilache”.

Manifestarea a avut loc cu prilejul Zilei Internaționale a Voluntariatului și a reunit mulți tineri botoșăneni implicați în activități educaționale…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Armonii de lumină și rugăciune la Botoșani: Mitropolitul Teofan va fi alături de credincioși la concertul „Koinonia”

Publicat

armonii de lumină și rugăciune la botoșani: mitropolitul teofan va

Publicitate

În seara zilei de 22 mai 2025, începând cu ora 18:00, scena Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani se va transforma într-un altar sonor, unde muzica bizantină va deveni rugăciune înălțată din adâncul sufletului. Concertul „Koinonia”, parte a Festivalului de Muzică Bizantină de la Iași, reunește două ansambluri care își aduc jertfa artistică în fața frumuseții divine: Corul Psaltic „Emanuel Zmeu” din Botoșani și „Cappella…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Rabla 2025 pentru firme debutează pe 29 mai: Cum te înscrii și ce buget este alocat”

Publicat

rabla 2025: sumele oferite pentru mașinile cu motor termic și

Publicitate

Programul Rabla 2025 pentru firme începe pe 29 mai. Ministerul Mediului, prin intermediul Administrației Fondului pentru Mediu, a anunțat lansarea unei noi sesiuni a Programului Rabla dedicată persoanelor juridice de drept privat. Înscrierile pentru această ediție încep pe 29 mai și se vor încheia pe 27 noiembrie 2025 (sau până la epuizarea bugetului alocat), scrie alba24.ro.

„Programul Rabla Auto este un instrument strategic pentru sprijinirea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Cel mai cochet oraş de la frontiera României: Are cele mai frumoase spații verzi din Moldova și mobilier stradal unicat

Publicat

botoșani: cel mai cochet oraş de la frontiera româniei: are

Publicitate

Un orășel de la capătul țării are cele mai frumoase spații verzi din Moldova. Este vorba despre Darabani, cea mai nordică așezare urbană din România, premiată de Ordinul Arhitecților din România pentru amenajările sale peisagistice. Orașul a cunoscut o dezvoltare spectaculoasă, scrie ADEVĂRUL

Parcurile din Darabani sunt considerate cele mai frumoase din Moldova FOTO Cosmin Zamfirache

Darabani este cel mai nordic oraș din România, dar și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe