Connect with us

ACTUALITATE

Eroii salvatori ai accidentului aviatic din Munții Apuseni au emigrat în Anglia: ”Se fură toată țara”

Publicat

avion

Au trecut 5 ani de când Gheorghe Trif, Argentin Todea şi Gheorghe Giurgiu, trei moți din Apuseni au ajuns primii la locul teribilului accident aviatic în care pilotul Adrian Iovan și studenta Aura Ion și-au pierdut viața. Dintre cei trei bărbați care au ajuns primii la accident, în condițiile în care autoritățile nu au putut să localizeze aeronava, doi dintre ei au ales calea pribegiei. 

Argentin Todea şi Gheorghe Giurgiu au emigrat în Anglia și s-au angajat ca șoferi de TIR. 

Citește și VIDEO ACCIDENTUL aviatic din Apuseni. Raport final CIAS: Motoare oprite în aer din cauza stratului de gheaţă şi decizie eronată a pilotului în ziarul Alba24.ro

Într-un reportaj realizat de Libertatea.ro, cei doi bărbați au declarat de ce au preferat să plece din țara care i-a declarat eroi.

Între timp, la sfârșitul anului 2018, procurorii militari au decis clasarea dosarului în care mai mulți angajați de la ISU, Jandarmerie, Poliția și Instituția Prefectului din Alba au fost cercetați sub aspectul infracţiunilor de ucidere din culpă şi vătămare corporală în cazul accidentului.

Un drum care a costat 6 milioane de euro, lung de 12 kilometri și care străbate localitățile Buteşti, Giurgiuţ şi Zânzeşti și poartă numele lui Adrian Iovan, a fost inaugurat de către oficialități în 2018.

Aproape de locul teribilului accident semnalul la internet a devenit excelent, dar totuși oamenii pleacă din zona respectivă pentru un viitor mai bun.

Printre cei care au plecat sunt și cei doi moți care au ajuns la locul accidentului din 2014. Unul dintre ei a declarat că a plecat din localitate și a ales Anglia deoarece în toată țara se fură. Și nu a plecat singur, și-a luat toată familia după el.

„Și eu, și Gheorghe Giurgiu lucrăm la același patron. Am plecat din cauză că nu mai aveam ce face acolo. Cu lemnul s-a terminat, cu animalele nu o scoteam la capăt.

Știți de ce am plecat? Că se fură, domnule? Se fură toată țara! Mi-am luat toată familia, soția și cei trei copii, nu mai e nimeni acolo. A rămas doar căsuța, de care are grijă un fin!

În câțiva ani, n-o să mai fie nimeni prin acele locuri, se duc toți moții la muncă în străinătate”, a declarat Argentin Todea, pentru Libertatea.ro.

Tragedia din Munţii Apuseni

Două persoane au decedat și cinci au fost rănite după ce aeronava în care se aflau, de tip BN 2, a căzut în 20 ianuarie 2014, într-o zonă împădurită din Apuseni, la peste 1.400 de metri altitudine.

Cele șapte persoane aflate la bordul aeronavei, doi membri ai echipajului și cinci persoane din echipa medicală, se deplasau la Oradea pentru o operație de prelevare de organe pentru transplant.

Cauza morții pilotului Adrian Iovan a fost șoc traumatic și șoc hipotermic, consecință a unui politraumatism și expunerea la temperaturi scăzute.

Aurelia Ion, în vârstă de 23 de ani, a decedat, potrivit specialiștilor de la Medicină Legală Alba, ca urmare a mecanismului combinat de expunere la temperaturi scăzute și tulburări de dinamică respiratorie, consecința unui traumatism cervico-toracic.

Sursă: libertatea.ro, Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Acțiune pentru combaterea violenței domestice, la Hlipiceni

Publicat

bataieabuz femeie violenta 1000x600.webp.webp

Publicitate

Marți, polițiștii din Hlipiceni au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea violenței domestice, precum și pentru prevenirea abaterilor comise la regimul rutier, pe raza localității Hlipiceni.

 

În cadrul activității desfășurate, au fost legitimate 100 de persoane și oprite pentru control, 70 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 45 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 16.000…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat din Botoșani dat dispărut după ce a ajuns în Arad. Familia și autoritățile îl caută

Publicat

bărbat din botoșani dat dispărut după ce a ajuns în

Publicitate

Polițiștii fac verificări pentru găsirea lui Ducan Tiberiu-Gabriel, un bărbat de 33 de ani, din localitatea Iurești, județul Botoșani, care a fost raportat dispărut după ce a plecat în loc necunoscut și nu a mai revenit la domiciliu.

Potrivit autorităților, bărbatul, cunoscut sub porecla „Fiu”, a ajuns în municipiul Arad la data de 7 noiembrie 2025, venind din Italia. După sosirea în oraș, acesta ar fi părăsit locația în care se afla, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Festivalul de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Din străbuni, din oameni buni…”, ediție aniversară. Când va avea loc

Publicat

festivalul de datini și obiceiuri de iarnă „din străbuni, din

Publicitate

Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Din străbuni, din oameni buni…”

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Botoșani, instituție publică de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, vă invită duminică, 21 decembrie 2025, la ediția a L-a, aniversară, a Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Din străbuni, din oameni buni…”, desfășurată în Centrul Vechi al Boto

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii botoșăneni: Mesaje pentru potențialele victime ale violenței domestice

Publicat

polițiștii botoșăneni: mesaje pentru potențialele victime ale violenței domestice

Publicitate

Marți, polițiștii din Hlipiceni au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea violenței domestice, precum și pentru prevenirea abaterilor comise la regimul rutier, pe raza localității Hlipiceni.

-Dacă ești în pericol sau vezi că se săvârșește o infracțiune, nu ezita să suni la 112!

 

-Când ești în pericol, Poliția îl poate îndepărta pe agresor, prin emiterea unui ordin de protecție provizoriu. Nu refuza ajutorul Poliției!

 

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe