Connect with us

EVENIMENT

Este disponibilă noua aplicație Inspectorul Pădurii, prin care se pot afla detalii despre transporturile de material lemnos

Publicat

Noua versiune a aplicației Inspectorul Pădurii poate fi accesată de miercuri, de la ora 18.00, anunță, într-un comunicat de presă, Ministerul Mediului.

Prin aplicația Inspectorul Pădurii, orice cetățean poate interoga baza de date a SUMAL 2.0 și poate afla detalii despre transporturile de material lemnos.

Accesul în aplicație se va putea realiza de pe orice dispozitiv fix sau mobil cu acces la internet, direct din browser, la adresa inspectorulpadurii.ro.

Echipa de dezvoltare de la Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a creat și două versiuni dedicate terminalelor cu Android și iOS. Ambele versiuni au fost încărcate pe platformele dedicate (Google Play și AppStore) și vor fi disponibile pentru descărcare în scurt timp, după finalizarea procedurilor de securitate ale platformelor.

Noua aplicație Inspectorul Pădurii are o interfață nouă și de îmbunătățiri în ceea ce privește experiența utilizatorului, față de versiunea precedentă.

Oamenii vor avea acces la informații precum avizele de transport

„Vor fi afișate pe hartă avizele din ultimele 96 de ore. Asupra acestora pot fi efectuate căutări după numărul de înmatriculare, cod aviz, număr APV din care provine avizul căutat sau după un anumit tip de transport. În situația în care un utilizator public dorește să afle anumite detalii în legătură cu transporturile care nu se încadrează în intervalul de 96 de ore de la emiterea avizului, respectivele informații vor fi puse la dispoziția solicitantului prin cerere scrisă, în baza Legii 544/2001 privind informațiile de interes public, la adresa de email solicitari544@mmediu.ro și vor fi comunicate prin email, conform legii, în termen de maxim 10 zile de la solicitare. Traseul parcurs de mijlocul de transport va fi disponibil pentru vizualizare la 24 de ore de la încheierea transportului, pentru o perioadă de 24 de ore”, se arată în comunicatul de presă.

De asemenea, românii vor avea acces la actele de punere în valoare (APV). „Vor fi afișate pe hartă toate APV care au fost întocmite de ocoalele silvice în stările în care se regăsesc la momentul accesării portalului. Sunt permise o serie de filtre de căutare asupra ocolului emitent al APV, asupra stării APV și asupra numărului APV. Pentru fiecare APV vor fi afișate informații, în măsura în care ele sunt disponibile, pentru starea în care se regăsește la momentul căutării APV selectat pentru vizualizare”, se mai arată în document.

Toate funcționalitățile aplicației și categoriile de informații la care publicul are acces au fost stabilite prin HG nr. 497 din 25 iunie 2020.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Clujul riscă să devină cel mai scump aeroport din țară pentru parcări. GOTO Parking vrea să majoreze tarifele

Publicat

goto parking.jpg






Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca riscă să devină cel mai scump aeroport din România pentru parcări, depășind tradiționalele aeroporturi din București, Iași sau Timișoara atunci când vine vorba de costurile pe termen lung.

Clujul devine cel mai scump aeroport din țară pentru parcări

Comparativ, la Aeroportul Internațional Henri Coandă Otopeni, o zi de parcare costă 100 de lei,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Serbare de Crăciun la Fundația ”Ioan și Maria” Cluj, cu colinde ale copiilor de la after-school și cu degustare purceluș

Publicat

colind goia.jpg






O serbare de Crăciun a avut loc la Fundația ”Ioan și Maria” din Cluj-Napoca, eveniment desfășurat la sediul din cartierul Mănăștur.

În cadrul evenimentului, grupul copiilor colindători condus de profesoarele Roxana Havrici și Diana Liuța a susținut un concert, primit cu aplauze de cei prezenți.

fundația

Surpriza serii a fost un purceluș pregătit pentru degustare, cu șorici și urechi pentru copii.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. Cum vor putea accesa firmele ajutorul de la stat

Publicat

noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. cum vor putea

Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) propune noi reguli pentru participarea la târgurile internaționale. Printr-un proiect publicat vineri, se intenționează revizuirea criteriilor de selecție pentru acordarea ajutorului de minimis, pe care antreprenorii îl pot solicita pentru a participa la târguri internaționale.

„Până acum, selecția pentru participarea la târgurile internaționale de turism funcționa, în practică, după un principiu...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj a bătut acasă la ea revelaţia Superligii la fotbal. Prima înfrângere acasă pentru gazde

Publicat

cfr cluj 1.jpg






CFR Cluj a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, în deplasare, în primul meci din etapa a 21-a a Superligii de fotbal.

 

Priama înfrângere acasă pentru gazde

Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Păun (5), cu un şut din întoarcere din marginea careului.

Gazdele au avut o ocazie bună prin Enzo Lopez (53), dar argentinianul a şutat în portarul Otto Hindrich. Meciul s-a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe