EVENIMENT
Europa trebuie să se aştepte la un al doilea val de COVID-19, avertizează directorul Centrului European de Prevenire şi Control al Bolilor
Europa trebuie să se pregătească pentru un al doilea val de COVID-19, a avertizat directoarea Centrului European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDC), Andrea Ammon, într-un moment în care numeroase ţări au anunţat ieşirea din izolare, relatează AFP.
Problema nu este de a şti dacă va exista un nou val de contaminări, ci "când va avea loc şi ce amploare va avea", a afirmat Andrea Ammon într-un interviu acordat joi cotidianului britanic The Guardian.
"Virusul este în jurul nostru, circulând mult mai mult decât în ianuarie şi februarie", a adăugat ea, subliniind că cifrele privind imunitatea populaţiei nu sunt încurajatoare: "85% până la 90%" dintre cetăţeni rămân expuşi la maladia COVID-19.
"Nu vreau să prezint o imagine catastrofică, dar cred că trebuie să fim realişti. Nu este momentul, acum, de a ne relaxa complet", a adăugat ea.
Europa este continentul cel mai afectat de pandemie, cu aproape 2 milioane de cazuri confirmate, dintre care 169.932 mortale, în principal în Regatul Unit, în Franţa şi în Spania, potrivit unui bilanţ întocmit joi de AFP.
În total, planeta a atins pragul de cinci milioane de cazuri, între care 328.220 de decese
Centrul de prevenţie, mică agenţie a UE cu sediul în Suedia care are un rol de consiliere în privinţa controlului bolilor infecţioase, a indicat, la începutul lui mai, că "valul iniţial de transmisie a trecut de vârf", înregistrându-se o scădere a numărului de noi cazuri în majoritatea ţărilor UE.
În contextul în care numeroase ţări europene au început să ridice restricţiile legate de izolare, Andrea Ammon estimează totuşi că un al doilea val nu va fi neapărat dezastruos, dacă oamenii continuă să respecte regulile de distanţare.
Sătui de restricţii, în special "acum când vedem clar că numărul de infectări a scăzut, oamenii cred că s-a terminat. Dar nu este cazul", a avertizat ea.
Guvernele au "subestimat", la începutul crizei, viteza de propagare a virusului, la care au contribuit vacanţele din Munţii Alpi de la începutul lui martie, a mai spus ea.AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Colinde româneşti pe care să le ascultați în Ajunul Crăciunului. Cele mai frumoase zece cântece care ne încălzesc sufletele
Colinde româneşti pe care să le ascultați în Ajunul Crăciunului. Crăciunul bate la ușă, orașele au îmbrăcat și ele haine de sărbătoare iar casele sunt împodobite. E acea perioadă din an când totul capătă o strălucire aparte, iar spiritul sărbătorilor ne învăluie pe toți în căldura sa.
Luna decembrie este cea mai muzicală lună a anului, așa că am adunat zece colinde de Crăciun pe care să le ascultați cu toţii, în jurul bradului.
Fie că pregătiți masa de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Obiceiuri, tradiții și superstiții de Crăciun și Anul Nou. Ce nu ar trebui să faci de sărbători
Pentru români, Crăciunul și Anul Nou nu înseamnă doar zile libere, mese îmbelșugate și cadouri, ci un timp al continuității, în care credința, tradiția și comunitatea se întâlnesc. Din Maramureș până în Transilvania și din Moldova până în Oltenia, sărbătorile de iarnă sunt marcate de ritualuri vechi și reguli stricte, păstrate cu grijă, care vorbesc despre speranță și începuturi noi.
În...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Jandarmii din Alba au fost mesagerii lui Moş Crăciun, în perioada sărbătorilor de iarnă. Aceștia au dus cadouri unor copii, la Stremț.
”Am dus mai departe tradiţia de a aduce lumină și bucurie celor 11 copilași din cadrul Centrului de plasament de tip familial ,,Sfântul Ghelasie" din Stremț.
Dulciurile, produsele alimentare, fructele și restul pachetelor ne-au fost răsplătite cu tradiționalul colind, zâmbete, și bucurie.
Mulțumim tuturor colegilor din Jandarmeria Alba...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bradul de Crăciun: ce semnifică pomul de iarnă împodobit în case sau în localități. Tradiții de sărbători
Bradul de Crăciun: unul din elementele nelipsite din casele oamenilor sau din localități, cu ocazia sărbătorilor de iarnă, este pomul de Crăciun. Istoria acestui obicei este una interesantă și datează din timpuri demult apuse. Dincolo de bucuria de a găsi cadouri sub brad, semnificația acestui simbol are mai multe valențe.
În zilele noastre, bradul de Crăciun, fie că este unul natural ori artificial, este împoobit încă din prima parte a lunii decembrie. Însă tradiția spune...
Citește mai mult pe Alba24.ro
