EVENIMENT
Europarlamentare 2019: 570 de semnalări privind situaţii de vot multiplu, există posibilitatea unor erori
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a primit peste 570 de semnalări referitoare la posibile situaţii de vot multiplu, iar MAI, în urma verificărilor, a transmis către Serviciul de Telecomunicaţii Speciale o sesizare privind posibilitatea înregistrării unor erori în modul cum sunt selectate şi opţiunile de vot ale alegătorilor, a anunţat, duminică, purtătorul de cuvânt al ministerului, Monica Dajbog.
"În primele cinci ore de la începerea procesului de votare, au fost înregistrate peste 570 de semnalări referitoare la posibile situaţii de vot multiplu. Conform prevederilor legale, aceste semnalări ajung la MAI întrucât ele apar ca posibile fapte penale. În urma verificărilor punctuale la faţa locului, un număr semnificativ din aceste semnalări nu s-a confirmat, restul fiind în cercetare, sens în care se evidenţiază posibile erori în operarea tabletelor din secţiile de votare de către operatorii acestora. Pe acest fond, MAI a transmis către STS o corespondenţă în care sesizează această situaţie de fapt, inclusiv posibilitatea înregistrării unor erori asupra modului cum sunt selectate şi opţiunile de vot ale alegătorilor, pentru unul sau ambele procese electorale", a spus Dajbog. AGERPRES
EVENIMENT
Șofer din Alba, cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan în Hunedoara. Ce alcoolemie avea
Un bărbat din Vințu de Jos s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan, pe un drum din județul Hunedoara.
Potrivit IPJ Hunedoara, în 6 ianuarie 2026, în jurul orei 22:05, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Orăștie, în timp ce desfășurau activități de control în trafic pe strada Dacilor, din municipiul Orăștie, au oprit un autoturism condus de un bărbat de 54 de ani, din comuna Vințu de Jos, județul Alba.
În urma testării cu aparatul alcooltest, a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Fotbalistul Ciprian Deac după ce nu a fost inclus de antrenorul Daniel Pancu în lotul deplasat în stagiul de pregătire din Oliva Nova (Spania), dar a primit oficial propunerea de a face parte din staff-ul administrativ al clubului clujean.
Puţini jucători se nasc ca el
“Puțini jucători se nasc ca el, și puțini ajung să cunoască exact ce înseamnă o carieră sportivă demnă. A muncit fără încetare,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Plata ajutoarelor sociale și a indemnizațiilor în ianuarie 2026. Când vor avea beneficiarii banii în conturi. Anunțul AJPIS Alba
Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Alba anunță că sumele aferente lunii decembrie 2025 pentru alocațiile, indemnizațiile, stimulentele și celelealte drepturi bănești ale beneficiarilor de asistență socială sunt virate în conturi.
Joi, 8 ianuarie au fost decontate sumele pentru:
- alocatia de stat pentru copii
- indemnizația de creștere a copilului
- stimulentul de inserție
- indemnizația de acomodare.
Vineri, 9 ianuarie, toți beneficiarii, cu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Mai mulți copaci de la școala ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia care se puteau rupe sub greutatea zăpezii au fost toaletați
Mai mulți copaci care prezentau un pericol, pentru elevi, profesori și trecători, în zona Școlii numărul 7, ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia au fost toaletați. Acțiunea de tăiere a crengilor a avut loc joi, 8 ianuarie 2026, în prima zi de școală.
Din câte se pare mai multe crengi erau înălțate deasupra trotuarului, dar și deasupra cablurilor de curent.

Sub greutatea zăpăezii acestea se putea rupe exista riscul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
