EVENIMENT
Evadat de la Penitenciarul Rahova, prins după aproape 4 luni, pe un câmp din județul Ialomița
Persoana evadată din Penitenciarul Rahova, în luna martie a.c., a fost găsită, în urma cu puțin timp, de polițiștii de investigații criminale din Ialomița. Multumim cetățenilor care ne-au sprijinit în această acțiune.
Potrivit IPJ Ialomița, bărbatul de 32 de ani evadase în data de 11 martie a.c. dintr-un punct de lucru deschis din localitatea Bragadiru, fiind dat în urmărire generală. În momentul depistării, acesta se afla pe un câmp din zona localității Marsilieni.
Bărbatul era condamnat la o pedeapsă de 2 ani și o lună de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de conducere fără permis.
În toată aceata perioadă au fost efectuate activități de căutare cu efective mărite, în vederea identificării persoanei în cauză, atât pe raza localității de domiciliu, cât și în zonele adiacente acesteia.
Acesta este încarcerat în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul IPJ Ialomița, urmând a fi predat către penitenciar.
EVENIMENT
Ministrul Finanțelor: „Nu se pune problema blocării pensiilor și salariilor”. Se taie sporuri, dar se promite echitate

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a avut o întâlnire cu angajații din minister și din instituțiile subordonate, în contextul protestelor declanșate, inclusiv la Cluj, ca reacție la planul de reducere a cheltuielilor din sistemul bugetar.
Oficialul a dat asigurări că plata salariilor și a pensiilor nu va fi blocată sau amânată, respingând categoric mai multe zvonuri apărute în spațiul public.
Nu se pune problema blocării pensiilor și salariilor
„Nu se…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Aproape 4 km de drumuri din Câlnic vor fi asfaltate, printr-o investiție de peste 4,5 milioane de lei. Licitație, lansată în SEAP

Aproape 4 kilometri de străzi și drumuri din comuna Câlnic vor fi modernizate și asfaltate printr-o investiție de peste 4,5 milioane de lei.
Primăria Câlnic a lansat pe 30 iunie, în platforma SEAP, o licitație pentru execuția lucrărilor de construcții aferente obiectivului „Modernizare infrastructură rutieră în comuna Câlnic”.
Valoarea totală estimată a contractului este de 4.582.766,43 de lei, fără TVA. Investiția este finanțată prin PNDR.
Aproape 4 km de drumuri…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cărturești va deschide la RIVUS Cluj-Napoca cea mai mare librărie și cel mai nou concept edutainment din România

O mare varietate de cărți și produse de papetărie, cafenea și spații de joacă, ateliere creative și educaționale, expoziții de artă și evenimente pentru promovarea artiștilor români – toate vor fi aduse împreună, în premieră națională, într-un concept nou de lifestyle propus de Cărturești, în cadrul proiectului RIVUS Cluj-Napoca.
RIVUS este cel mai amplu demers de reconversie industrială și regenerare urbană din țara noastră. Cu o investiție de peste…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Rhodos te așteaptă cu zboruri charter din Cluj-Napoca! Descoperă insula cavalerilor cu Karpaten Turism

Clujenii pot ajunge vara aceasta direct în insula grecească Rhodos prin zborurile charter organizate săptămânal de Karpaten Turism. Recent, o echipă de specialiști a testat această destinație pentru a vă oferi cele mai bune recomandări de cazare și experiențe de neuitat.
De ce să alegi Rhodos pentru vacanța ta?
Rhodos, cunoscută și ca „Insula Cavalerilor”, îmbină perfect plajele cu nisip auriu și apa cristalină cu o istorie fascinantă ce datează din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro