EVENIMENT
Evenimente private cu zeci de persoane, întrerupte de poliţiştii din Vrancea
Două evenimente private la care au participat zeci de persoane au fost întrerupte de poliţişti, sâmbătă seara, în două localuri din municipiul Adjud, în cadrul unei acţiuni organizate în scopul prevenirii şi combaterii efectelor pandemiei de COVID-19, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea.
Astfel, în jurul orei 20,30, poliţiştii Secţiei 4 Poliţie Rurală Adjud au constatat că într-un restaurant, situat pe Drumul Naţional 2 - E 85, se desfăşura un eveniment de divertisment la care participau mai multe persoane.
Poliţiştii au întrerupt evenimentul şi au aplicat sancţiuni contravenţionale atât organizatorului, cât şi în cazul a 47 de persoane identificate.
De asemenea, sâmbătă seara, poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Adjud s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că în incinta unei societăţi comerciale din municipiul Adjud se desfăşura un eveniment privat la care participau 14 persoane.
Evenimentul a fost sistat, iar organizatorul, un bărbat de 41 de ani din Adjud, a fost sancţionat contravenţional.
Poliţiştii atrag atenţia că acţiunile de verificare pentru prevenirea şi combaterea răspândirii COVID-19 vor continua şi în perioada următoare şi recomandă cetăţenilor să adopte un comportament precaut, să nu se expună la riscuri şi să respecte interdicţiile cu privire la organizarea de evenimente private. AGERPRES
O tamponare între două mașini a avut loc marți la capătul străzii Oașului, la intersecția cu strada Valea Chintăului.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, incidentul nu s-a soldat cu victime.
Deși nimeni nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, una dintre mașini a fost grav avariată, iar imaginile de la fața locului arată un vehicul serios șifonat.
ISU Cluj a intervenit...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Decembrie, luna odihnei plătite. Președintele CJ Cluj, Alin Tișe, mesaj dur către bugetari
România a încheiat anul trecut într-o aparentă „hibernare administrativă”, iar președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a comentat ironic fenomenul într-un pamflet publicat recent.
Acesta descrie ultima lună a anului drept un „experiment național” în care statul ia vacanță, lăsând impresia că viața administrativă poate supraviețui și fără ședințe și hârtii.
„Nu a nins...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ilie Bolojan, ministru interimar al Educației și Cercetării, după demisia lui Daniel David
Guvernul a anunțat marți seara că premierul Ilie Bolojan va prelua interimatul la Ministerul Educației și Cercetării, după demisia lui Daniel David, survenită înainte de sărbătorile de Crăciun.
Decizia vine într-un context tensionat, marcat de nemulțumiri legate de bugetul alocat educației și cercetării, în special de reducerea fondurilor destinate universităților, potrivit MediaFax.
Propunerea de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Dacia va lansa un nou model electric, vândut în paralel cu Spring. Cât va costa noua mașină
Dacia va lansa un nou model electric, vândut în paralel cu Spring. Dacia își intensifică planurile de dezvoltare în 2026, cu o strategie duală pe segmentul electric.
Potrivit informațiilor publicate de Autocar.co.uk, producătorul auto va menține în ofertă actualul Dacia Sprig și va introduce un nou model urban electric. De asemenea, producătorul pregătește lansarea unui autoturism compact din clasa C, care va fi fabricat în România.
Dacia va lansa un nou model electric,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
