EVENIMENT
Evoluția salariilor în România: Sectoarele cu cele mai mari și cu cele mai mici salarii nete în 2024
Evoluția salariilor în România: Sectoarele cu cele mai mari și cu cele mai mici salarii nete din România.
Salariul mediu net din România a crescut cu 11% în ultima perioadă și a ajuns la 5.645 de lei în decembrie 2024.
Sectoare precum extracția minereurilor și fabricarea produselor chimice au înregistrat creșteri de peste 20%, în timp ce altele, precum transportul pe apă și extracția cărbunelui, au avut scăderi semnificative, potrivit economedia.ro.
Evoluția...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Artificii și petarde vândute la Cluj-Napoca dintr-o gheretă de burgeri. Ce mai inventează comercianții?
Artificiile, pocnitorile și petardele se vând, mai nou, la Cluj-Napoca ”sub acoperire”, comercianții gâsind diverse metode pentru a-și vinde marfa de Revelion.
Astfel, în Piața Ion Meșter din cartierul Mănăștur, se vindeau, miercuri, cu câteva ore înainte de Anul Nou, articole pirotehnice camuflate într-o rulotă pentru… burgeri.
”Voiam să-mi iau un hamburger, dar surpriză, la gheretă erau ...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Când intră pensiile pe ianuarie 2026: Se va înregistra o întârziere din cauza minivacanței și a noului an bugetar
Când intră pensiile pe ianuarie 2026: se va înregistra o întârziere din cauza minivacanței, anunță autoritățile.
Concret, din cauza zilelor libere, sumele necesare plății pensiilor vor fi virate în conturile Poștei Române pe data de 5 ianuarie.
Urmează apoi alte două zile libere: 6 ianuarie (marți), când e Boboteaza și 7 ianuarie (miercuri), când se sărbătorește Sfântul Ioan Botezătorul.
În aceste condiții, distribuirea către beneficiari va începe abia de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ANPC face controale de sărbători. Inspectorii au aplicat deja amenzi uriașe. Ce categorii sunt vizate
ANPC face controale de sărbători: În perioada sărbătorilor, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) intensifică verificările, deoarece crește semnificativ consumul și riscul de abateri.
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor a aplicat amenzi de aproximativ 700 de mii de lei în urma acţiunilor de control desfăşurate la peste 300 de operatori economici din staţiuni şi zone turistice, în perioada 22-30 decembrie.
În această perioadă,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tradiții, practici și superstiții de Revelion. Ce este bine să faci de Anul Nou: De la haine roșii la ce mâncare să ai pe masă
Românii păstrează numeroase tradiții, superstiții și obiceiuri legate de trecerea dintre ani, Noul An, transmise din generație în generație și diferite de la o zonă la alta. De la superstiții legate de datori și până la ritualuri prin care se caută norocul, dragostea sau belșugul, superstițiile continuă să joace un rol important în noaptea de Revelion.
Este vorba despre practici adânc înrădăcinate în tradiții și simboluri vechi. Chiar dacă nu au o bază...
Citește mai mult pe Alba24.ro

