Connect with us

ACTUALITATE

EXCLUSIV. Premierul Nicolae Ciucă va conduce prima mașină electrică ”made in Cluj”

Publicat

car 1.jpg

Premierul Nicolae Ciucă va conduce, vineri, prima mașină electrică ”made in Cluj”, un concept car realizat de un grup de investitori români, care a pus la bătaie, până acum, proape 500.000 de euro pentru acest proiect.

Voicu Oprean, CEO AROBS, unul din inițiatorii și finanțatorii proiectului, a declarat pentru Cluj24 că speră ca prim-ministrul să găsească fonduri pentru dezvoltarea noii mașini.

”Premierul Nicolae Ciucă va conduce noua mașină made in Cluj în zona Grand Hotel Italia, dar nu pe drumuri publice, pentru că, încă, mașina nu are voie să circule pe ele.

Sperăm ca domnul prim-ministru să găsească niște fonduri pentru dezvoltarea acestui proiect. Noi îi vom arăta ce am făcut până acum la Cluj cu acest nou concept de mașină electrică, început în urmă cu 4 ani.

Am reușit să livrăm ceva, iar până la urmă faptele vorbesc mai mult decât simplele vorbe”, a spus…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Gala Turismului „Descoperă Nord-Est”, ediția a X-a, organizată la Botoșani

Publicat

gala turismului „descoperă nord est”, ediția a x a, organizată la botoșani

Publicitate

Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est organizează, în data de 9 decembrie 2025, la Botoșani, în parteneriat cu Consiliul Județean Botoșani și Primăria Municipiului Botoșani, a X-a ediție a Galei Turismului „Descoperă Nord-Est”, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate promovării turismului și patrimoniului cultural din regiune.

Evenimentul este organizat în parteneriat cu peste 50 de companii private din industria HORECA,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Protestele nu sunt „supărări”, ci simptomul colapsului provocat de Legea Bolojan. Mesaj dur al sindicatelor din Învățământ pentru ministrul Daniel David

Publicat

protestele nu sunt „supărări”, ci simptomul colapsului provocat de legea

Publicitate

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” au reacționat vehement la declarațiile ministrului Educației, Daniel David, făcute într-un podcast, care a minimalizat protestele profesorilor, numindu-le „stări de supărare” limitate la „zona sindicală”.

„Ceea ce ministrul numește simplist «supărare» este manifestarea unei frustrări acumulate. Măsurile recente au lovit…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un copil de doi ani a rămas blocat într-o mașină parcată pe o stradă din municipiul Botoșani. Pompierii au spart un geam

Publicat

un copil de doi ani a rămas blocat într o mașină

Publicitate

Un copil, în vârstă de doi ani, a rămas blocat într-un autoturism parcat pe o stradă din municipiul Botoșani, după ce, din joacă, a activat sistemul de închidere al ușilor. Cheia se afla în interior, iar mama nu a mai putut deschide vehiculul și a solicitat sprijinul pompierilor.

 

Un echipaj din cadrul Detașamentului de Pompieri Botoșani a intervenit prompt și a fost nevoit să spargă un geam pentru a debloca ușa. Copilul era speriat, dar s-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Baranca! O casă s-a aprins din neglijența proprietarului

Publicat

incendiu într o gospodărie din corlăteni! o casă a fost la

Publicitate

O casă din localitatea Baranca a fost în pericol, în această dimineață, după ce funinginea depusă pe pereții interiori ai coșului de fum s-a aprins.

 

Pompierii militari de la Punctul de Lucru Darabani au intervenit prompt și au stins flăcările înainte de a produce pagube materiale însemnate.

 

Pentru prevenirea unor situații similare, ISU Botoșani vă reamintește:

 

Publicitate

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe