Connect with us

ACTUALITATE

Expert justiție: Judecătorii locali din Ucraina au biroul în pivnițe. Nu au dreptul să părăsească țara

Publicat

just 1.jpg

O expertă poloneză pe justiție, Anna Adamska-Gallant, a declarat, vineri, într-o intervenție online avută la o conferință organizată vineri la Cluj-Napoca de Uniunea Națională a Judecătorilor din România (UNJR) că judecătorii din Ucraina nu au voie să părăsească țara, afectată de invazia militară a Rusiei.

”Sunt 120 de instanțe care nu mai sunt funcționale, majoritatea din zonele afectate de invazia Rusiei. Se încearcă protejarea dosarelor, în special a celor legate de acte de proprietate, de cadastru. Judecătorii nu au dreptul să părăsească Ucraina, fac parte din linia de apărare, luptă pentru țara lor.

Suntem optimiști și credem că rușii nu vor obține Kievul”, a spus Anna Adamska-Gallant, din partea asociației Pravo Justice, care a precizat că în această perioadă de război, judecătorii locali ”au biroul în buncăre, care sunt de fapt pivnițe”.

just 2

”Reușesc, grație legăturilor de internet, să lucreze la distanță. Este important să ajutăm judecătorii și procurorii ucraineni pentru a supraviețui, pentru că ei vor fi cei care vor trebui să reconstruiască țara. Să sperăm că Rusia va plăti pentru ceea ce face în Ucraina”, a mai spus experta din Polonia, care ține legătura cu magistrații și sistemul de justiție din Ucraina.

Informații șocante despre justiția turcă

Judecătorul turc Yavuz Aydin și-a spus , în discursul său, impresionanta poveste de viață și a arătat că este un fost judecător care în prezent este doar ”un refugiat”.

“M-am culcat fiind judecător și m-am trezit ca fiind terorist. În 2017, în Turcia, jumătate dintre avocați si procurori au ajuns în închisoare peste noapte. Cei care au refuzat să îi aresteze pe…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Incident revoltător în curtea Catedralei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”: Bărbat amendat pentru scandal și gesturi obscene

Publicat

incident revoltător în curtea catedralei „sfinții apostoli petru și pavel”:

Publicitate

Polițiștii locali din Botoșani au intervenit duminică, 29 iunie 2025, în jurul orei 12:55, după un apel telefonic care semnala un incident grav în curtea Catedralei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din municipiul Botoșani.

Sesizarea indica faptul că un bărbat făcea scandal și își satisfăcuse nevoile fiziologice în incinta lăcașului de cult, provocând indignarea trecătorilor și a personalului religios.

La fața locului, echipajul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pagube importante în urma incendiului de la depozitul de cereale din Dorohoi. 450 de tone de cereale, salvate de pompieri

Publicat

pagube importante în urma incendiului de la depozitul de cereale

Publicitate

Incendiul izbucnit la stația de condiționare a unui depozit de cereale din municipiul Dorohoi a provocat pagube semnificative, în ciuda intervenției rapide a pompierilor.

Flăcările au distrus bunurile aflate în interiorul stației, aproximativ 250 de metri liniari de bandă transportoare și materialele combustibile din structura acoperișului pe o suprafață de circa 20 de metri pătrați.

De asemenea, au fost degradate în urma incendiului alți 100 de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Proiect: Rovinieta, mai scumpă de la 1 septembrie. Care sunt noile tarife pentru mașini, autoutilitare și camioane

Publicat

proiect: rovinieta, mai scumpă de la 1 septembrie. care sunt

Publicitate

Rovinieta, tariful pentru utilizarea drumurilor naționale de către autovehicule, va crește începând cu 1 septembrie. Pentru autoturisme, taxa va fi de 3,5 euro pe zi și 50 de euro pe an, conform unui proiect de lege , publicat joi pe site-ul Ministerului Finanțelor care stabilește noi măsuri fiscal-bugetare, relatează alba24.ro.

Rovinieta – tariful de utilizare a drumurilor naționale pentru autovehicule, se scumpește de la 1 septembrie.

Pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu puternic la un depozit de cereale din Dorohoi: Intervenție contracronometru a pompierilor

Publicat

incendiu puternic la un depozit de cereale din dorohoi: intervenție

Publicitate

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani intervin în aceste momente  pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un depozit de cereale din municipiul Dorohoi.

Flăcările au cuprins o magazie legată prin benzi transportoare de cauciuc de stația de condiționare a cerealelor, incendiul manifestându-se cu degajări mari de fum.

La fața locului au fost mobilizate trei autospeciale de stingere, autospeciala de salvare și lucru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe