EVENIMENT
Explozie de cazuri de COVID-19 în Constanța: 259 de persoane infectate. Focar la un centru de îngrijire din Negru Vodă
Aproape 260 de persoane infectate cu COVID-19 au fost înregistrate sâmbătă în judeţul Constanţa, număr mare determinat, în primul rând, de apariţia unui focar la un centru de îngrijire din localitatea Negru Vodă, unde sunt confirmaţi pozitiv 56 de beneficiari şi 6 angajaţi, a informat Instituţia Prefectului.
„Numărul mare de cazuri înregistrat astăzi pentru judeţul Constanţa este determinat, în primul rând, de apariţia unui focar la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă ‘Sf. Andrei’ din localitatea Negru Vodă. Acolo sunt confirmate 62 de cazuri COVID-19 (6 provenind din rândul personalului centrului şi 56 din rândul beneficiarilor). Facem precizarea că în centrul din Negru Vodă sunt, în total, 60 de beneficiari şi 56 de angajaţi”, a transmis Prefectura Constanţa.
Conform sursei citate, din totalul de 62 de persoane infectate, 10 au fost internate cu simptome uşoare la Secţia Exterioară Agigea, restul fiind carantinate în centru, acolo unde se află sub supravegherea personalului. De asemenea, un medic de familie va oferi asistenţă de specialitate în fiecare zi.
Restul de 4 beneficiari ai centrului care nu au fost confirmaţi cu noul coronavirus au fost izolaţi de restul celor aflaţi în centru.
În paralel, în tot judeţul, DSP Constanţa a iniţiat anchete epidemiologice pentru a determina dacă se constituie şi alte focare.
În judeţul Constanţa au fost înregistrate, sâmbătă, 259 de noi cazuri de COVID-19, incidenţa cumulată fiind de 1,7/1.000 locuitori. În municipiul Constanţa, respectivul indice a ajuns la 2,81. Agerpres
EVENIMENT
Percheziții la Sebeș: trei adolescenți, reținuți pentru furt calificat. Ce au sustras dintr-un șantier din Petrești
Percheziții la Sebeș: polițiștii din municipiul Sebeș, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș au făcut, miercuri, percheziții domiciliare într-un dosar de furt calificat. Trei adolescenți au fost reținuți.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, 5 noiembrie, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Sebeș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de trei tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 17 ani,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Pasagerul cu numărul 3 milioane pe Aeroportul Cluj în 2025: Călătoresc prima oară cu Animawings și am fost premiată
Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj a bifat, joi, un nou moment istoric, depășind pragul de trei milioane de pasageri într-un singur an.
Este pentru a treia oară când aeroportul reușește această performanță, devenind singurul din țară, în afara Capitalei, care a atins acest nivel trei ani la rând.
Conducerea Aeroportului Cluj a marcat momentul prin desemnarea și premierea pasagerului cu numărul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Firmă din Alba, ”țepuită” de o femeie din Argeș. Schema prin care a tras un tun de 81.000 de euro cu produse cosmetice
O femeie din Argeș a tras o țeapă unei firme din Sebeș. În urma unor percheziții domiciliare realizate miercuri, 5 noiembrie femeia a fost reținută pentru 24 de ore, în cursul zilei de joi, 6 noiembrie.
Prejudiciul cauzat fimei din Sebeș este de 81.000 de euro. Reprezentanții IPJ Alba au detaliat modul în care femeia a reușit să înșele compania din Alba.
Potrivit IPJ Alba, în perioada iulie – august 2023, o femeie de 38 de ani, din județul Argeș, s-ar fi recomandat…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Claudiu Lucian Pop este noul lider al Bisericii Greco-Catolice din România. Anunțul de la Vatican
Sesiunea sinodală a ales noul arhiepiscop major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică. Acesta este episcopul Claudiu Lucian Pop.
Citește mai mult pe Alba24.ro

