Connect with us

EVENIMENT

UPDATE: EXPLOZIE urmată de incendiu la Azomureș. Cauza deflagrației

Publicat

O explozie urmată de incendiu s-a produs, în noaptea de marți spre miercuri, la stația de amoniac 3 din cadrul Combinatului Chimic Azomureș din Târgu-Mureș. Locuitorii din zonă au fost avertizați prin mesaj RO-ALERT.

Potrivit ISU Mureș, deflagrația s-a produs în jurul orei 01.00, iar la fața locului au intervenit de urgență pompierii militari din cadrul ISU Mureș și Serviciul Privat Pentru Situații de Urgență din cadrul operatorului economic.

Vezi și VIDEO: Explozie, urmată de un incendiu puternic la Combinatul chimic Azomureș. Populația a fost informată prin mesaj RO-Alert

Cauza deflagrației

UPDATE: Reprezentanții Combinatului Chimic Azomureș, din Târgu Mureș au declarat că fisurarea unei conducte prin care se transportă gaz de sinteză la presiune foarte mare a fost cauza exploziei urmată de incendiu.

„Au fost prezentate primele informații ale cauzei incidentului tehnic, fiind vorba de fisurarea unei conducte prin care se transportă gaz de sinteză la presiune foarte mare. Operatorii instalației au aplicat procedurile specifice, au izolat din punct de vedere tehnic zona afectată și au oprit în siguranță instalația Amoniac 3”, se arată în comunicatul reprezentanților Azomureș.

Citește și: Azomureș suspendă temporar producția de amoniac din cauza prețului la gaze naturale. Precizările companiei

Bărbatul care a fost rănit la mână a primit îngrijirile medicale și a fost deja externat din Serviciul de Urgență.

Incendiul  a fost localizat în cel mai scurt timp posibil.

Potrivit sursei citate, nu exista pericol de extindere.

”În urma evenimentului a fost transmis un mesaj RO-ALERT de informare a populatiei din zona limitrofă a operatorului”.

Conform sursei citate,un bărbat de aproximativ 50 de ani a suferit o fractură la o mână.

ISU Mureș a activat grupa operativă pentru gestionarea evenimentului.

Incendiul a fost lichidat în jurul orei 03.00.

Potrivit reprezentanţilor combinatului, în timpul manevrelor de pornire a uneia dintre instalaţiile de producere a amoniacului de pe platforma Azomureş a avut loc un incendiu. O persoană a fost rănită, a primit îngrijiri medicale la faţa locului şi este în afara oricărui pericol.

”Situaţia este acum sub control, este monitorizată de autorităţi, instalaţia unde a avut loc incendiul fiind oprită complet”, au mai declarat reprezentanții Azomureș.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

ANALIZĂ. Euro a revenit la 4,9774 lei, valoarea MAXIMĂ din acest an

Publicat

bani euro banca pixabay e1743607306579.jpg

În a doua ședință a pieței valutare din aprilie s-a observat o tendință de depreciere a leului față de euro, evoluție în contrast cu cea a altor monede din regiune, în condițiile în care situația politică incertă a provocat ieșiri de fonduri din piața locală, unul dintre factorii care au redus rezerva valutară a BNR.

Cursul euro a urcat de la 4,9770 la 4,9774 lei, valoarea maximă atinsă în acest an, în timp ce tranzacțiile se realizau între 4,976 și 4,978…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Hainele noi de Paști, mândria și dovada de hărnicie a fiecărei familii în ziua Învierii. Tradiții din satele clujene

Publicat

pasti tesut cjcpct cluj.jpg

În Postul Paștilor, în mai toate casele dn satele din județul Cluj răsuna bătaia brâglelor de la războiul de țesut.

Asta pentru că, arată specialiștii de la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (CJCPCT) Cluj, în Postul Mare erau pregătite hainele noi, purtate de Paști.

Hainele noi de Paști, mândria și dovada de hărnicie a fiecărei familii

În vechime, în satul tradițional, femeia ocupa un rol important, ea fiind…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Aiud, trimis în judecată pentru ca și-ar fi abuzat fiica timp de patru ani. Ororile descrise de magistrați

Publicat

acțiuni ale polițiștilor din alba: amenzi de peste 43.000 de

Un bărbat din Aiud care și-ar fi agresat sexual timp de patru ani fiica a fost trimis în judecată de magistrații din oraș. În data de 2 aprilie 2025 dosarul a trecut de camera preliminară. Mai exact un judecător a admis rechizitoriul întocmit de procurorul de caz. 

Este vorba despre Bogdan O., din Aiud care potrivit magistraților ar fi comis fapte greu de descris în cuvinte. Acesta ar fi profitat de relația pe care o avea cu fiica sa și mai mult de atât că mama biologică i-a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. INCENDIU la Sânicoara, în Cluj. Au intervenit pompierii de la ISU Cluj

Publicat

foc 1 e1743618561210.jpg

Un incendiu a izbucnit, miercuri seara, într-o gospodărie din Sânicoara, jud. Cluj. Pompierii au intervenit cu trei autospeciale. Nimeni nu a fost rănit.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin în aceste momente pentru a stinge un incendiu izbucnit la o casă situată pe strada Elicei din localitatea Sânnicoară, comuna Apahida. Din primele date, flăcările se manifestă generalizat, pe o suprafață de aproximativ 100 de metri pătrați.

foc foc

focfoc

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe