EVENIMENT
Un tânăr de 19 ani, reținut în Galați. Timp de un an a pretins că e preot și lua bani pentru înmormântări și biserică
Un tânăr de 19 ani care pretindea că este preot a fost reţinut în Galați. Se dădea preot și lua bani pentru înmormântări și construirea unei biserici.
Polițiștii au făcut marți o percheziție în orașul Galați, la locuința unui tânăr de 19 ani, bănuit de înșelăciune în formă continuată, fals material în înscrisuri oficiale și exercitarea fără drept a unei profesii sau activități.
Din cercetări a reieșit că, timp de aproximativ un an, folosindu-se de calitatea falsă de preot creștin-ortodox, sub pretextul strângerii unor ajutoare financiare pentru înmormântare și construirii unei biserici, tânărul ar fi primit donații de la diferite persoane din țară și din străinătate.
Prejudiciul stabilit, până în prezent, este de aproximativ 11.000 de lei.
La percheziție au fost găsite mai multe „materiale”, „din acestea rezultând probabilitatea existenței și altor victime”, transmite Poliția Galați.
Tânărul a fost reținut pentru 24 de ore și miercuri va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Galați, cu propunere de arestare preventivă.
EVENIMENT
FOTO Acțiune a polițiștilor în Roșia Montană: Zeci de persoane verificate și amenzi de aproape 6.000 de lei
Acțiune a polițiștilor în Roșia Montană. Polițiștii din Alba au organizat marți, 10 februarie, o acțiune pentru combaterea faptelor de natură penală și contravențională.
Potrivit IPJ Alba, la data de 10 februarie 2026, între orele 19:00 și 22:00, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Abrud au organizat o acțiune, pe raza localității Roșia Montană, pentru combaterea faptelor de natură penală și contravențională și pentru prevenirea incidentelor care ar putea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Acțiune pe drumurile din Alba. Șoferii care au depășit neregulamentar, depistați cu ajutorul unui elicopter al MAI
Polițiștii rutieri din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene au desfășurat marți, 10 februarie, o acțiune pe raza județului Alba, cu sprijinul unui echipaj din cadrul Inspectoratului General de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne, în vederea depistării în trafic a conducătorilor de autovehicule care nu respectă normele rutiere privind depășirea.
Potrivit IPJ Alba, traficul rutier a fost supravegheat cu un elicopter dotat cu sistem de tip FLIR, pentru observarea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Urmărit internațional, prins de polițiștii de frontieră pe Aeroportul Cluj. Căutat în Austria pentru diverse infracțiuni
Polițiștii de frontieră din cadrul Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj-Napoca au depistat un cetățean român, pe numele căruia autoritățile din Austria au emis un mandat european de arestare pentru infracțiuni contra patrimoniului. Acesta a fost predat Inspectoratului de Poliție Județean Cluj, pentru continuarea procedurilor legale.
”În data de 10.02.2026, o patrulă a polițiștilor de frontieră...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
UPDATE: TRAGEDIE la Cenade. Un bărbat a decedat și o femeie se află în stop cardiorespirator, după ce s-ar fi intoxicat cu gaz
Tragedie la Cenade. Un bărbat în vârstă de 75 de ani a decedat și o femeie de 65 de ani se află în stop cardiorespirator, după ce s-ar fi intoxicat cu gaz.
Actualizare, ora 12:30 - Potrivit IPJ Alba, la data de 11 februarie 2026, polițiștii din municipiul Blaj au fost sesizați de către o femeie, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, într-un imobil din localitatea Cenade, se află două persoane posibil decedate.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului, iar în prezent,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
