Connect with us

ACTUALITATE

Fără petarde de Revelion: Pentru unii este o simplă distracție, pentru animale este un coșmar

Publicat

MAI lansează mesajul „Fără petarde de Revelion”. Pentru unii este o simplă distracție, pentru animale este un coșmar, avertizează reprezentanții ministerului. Și asociațiile de protecție a animalelor au mesaje asemănătoare înainte de Anul Nou.

MAI le solicită românilor să nu folosească petarde de Anul Nou deoarece zgomotul le sperie pe animale.

„Pentru unii este o simplă distracție, pentru animale este un coșmar. Fără petarde de Revelion! Protejați-vă pe voi, dar protejați și animalele!”, scrie în mesajul MAI, postat pe Facebook, care este însoțit de o fotografie cu un câine al Poliției.

Și asociațiile pentru protecția animalelor au un mesaj asemănător.

„Artificiile și petardele sunt coșmarul animalelor. Noaptea de Revelion poate fi un chin și o traumă pentru căței și pisici din cauza zgomotelor produse de acestea. În fiecare an, în noaptea dintre ani zeci de animale sunt pierdute, din cauza zgomotul fug de acasă speriate, unele sar în fața mașinilor și astfel se produc tragedii. Vă rugăm, așadar, feriți-vă animalele de aceste zgomote infernale produse de artificii și petarde. Nu țineți geamurile deschise și evitați să lăsați singure în curte animalele. Foarte important, nu folosiți obiecte pirotehnice în preajma lor. Le pot provoca traume pe viață: pot surzi și se pot răni”, explică președintele Asociației Ajutați-l pe Lăbuș, Corina Grigore.

Sursă: MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani: Dinți scoși cu patentul și tămâieri în loc de tratamente. Disperarea oamenilor fără acces la stomatolog

Publicat

botoșani: dinți scoși cu patentul și tămâieri în loc de

Publicitate

Mulți români ajung să rămână fără dinți din cauza sărăciei, lipsei cabinetelor stomatologice din mediul rural, dar și a unei igiene dentare precare. Conform statisticilor, România este pe ultimul loc în Uniunea Europeană la spălat pe dinți. În schimb se folosesc leacuri băbești, scrie ADEVĂRUL.

Mulți pensionari din mediul rural au venituri mici FOTO Cosmin Zamfirache

Sănătatea dentară este unul dintre cele mai importante aspecte pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Mucenic Platon

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul mucenic platon

Publicitate

Sfântul Platon era din părţile Galatiei, din cetatea Ancira, frate cu Sfântul Mucenic Antioh, născut din părinţi creştini şi crescut în bună credinţă. Încă neajungând la vârsta desăvârşită, s-a arătat desăvârşit în faptele cele bune, căci era bărbat înţelept, deşi era tânăr cu anii, dar cu înţelepciunea era bătrân.

El a propovăduit cu îndrăzneală pe Hristos, Preaveşnicul Dumnezeu şi îi învăţa pe oameni să cunoască…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Campanie de solidaritate la Botoșani: Sprijin pentru familiile numeroase prin proiectul „Dar pentru copii”

Publicat

campanie de solidaritate la botoșani: sprijin pentru familiile numeroase prin

Publicitate

Arhiepiscopia Iașilor continuă programul de sprijin pentru familiile numeroase „Dar pentru copii”, derulat prin Departamentul Pro Vita al Sectorului de Misiune. Inițiativa, începută în anul 2020 cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, face parte din Programul de solidaritate „Sfântul Stelian”, dedicat familiilor cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț. În prezent, programul are înscrise 203 familii, fiecare cu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Șendriceni! O casă a luat foc, iar proprietarul a încercat să stingă flăcările cu mâinile goale, suferind arsuri

Publicat

incendiu la Șendriceni! o casă a luat foc, iar proprietarul

Publicitate

Un incendiu s-a produs, în această după-amiază, într-o casă din localitatea Pădureni, comuna Șendriceni. Acoperișul clădirii și bunurile dintr-o cameră și un hol au luat foc, cel mai probabil, de la un coș de fum neizolat termic față de materialele combustibile din structura acoperișului. Proprietarul, un bărbat în vârstă de 84 de ani, a încercat să stingă flăcările și a suferit arsuri la fața și mâini.

 

Alertați de vecini prin apel…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe