EVENIMENT
Femeia căzută din Brâna Mare a Morarului din Bucegi şi bărbatul care o însoţea, găsiţi decedaţi
Femeia care a căzut, sâmbătă seară, din Brâna Mare a Morarului din masivul Bucegi, dar şi bărbatul care o însoţea şi care a cerut ajutorul salvamontiştilor au fost găsiţi decedaţi de către echipele de intervenţie.
Potrivit datelor postate pe pagina de Facebook a Salvamont Prahova, salvatorii montani au ajuns la locul accidentului unde au găsit două persoane decedate.
"Se pare că alpinistul a încercat să ajungă la fată şi a căzut şi el. Fata va fi coborâtă în această noapte, iar băiatul mâine", precizează sursa citată.
Citește Intervenție dificilă a salvamontiștilor în Bucegi, pentru recuperarea unei femei care a căzut, în Brâna Mare a Morarului
Salvamontiştii au fost solicitaţi să intervină sâmbătă seară pentru recuperarea unei turiste care a căzut de la înălţime din Brâna Mare a Morarului.
Conform informaţiilor postate pe pagina de Facebook a Salvamont Prahova, este vorba despre o alpinistă care a căzut către Valea Cerbului, ajutorul salvatorilor montani fiind solicitat de coechipierul acesteia.
Se pare că, înainte de sosirea echipelor de intervenţie, bărbatul ar fi încercat să ajungă la femeie şi a căzut, cei doi fiind găsiţi decedaţi.
Acţiunea salvamontiştilor este foarte dificilă din cauza întunericului, a temperaturilor scăzute, a terenului acoperit cu gheaţă şi acumulări de zăpadă. Agerpres
EVENIMENT
Clujul riscă să devină cel mai scump aeroport din țară pentru parcări. GOTO Parking vrea să majoreze tarifele
Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca riscă să devină cel mai scump aeroport din România pentru parcări, depășind tradiționalele aeroporturi din București, Iași sau Timișoara atunci când vine vorba de costurile pe termen lung.
Clujul devine cel mai scump aeroport din țară pentru parcări
Comparativ, la Aeroportul Internațional Henri Coandă Otopeni, o zi de parcare costă 100 de lei,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Serbare de Crăciun la Fundația ”Ioan și Maria” Cluj, cu colinde ale copiilor de la after-school și cu degustare purceluș
O serbare de Crăciun a avut loc la Fundația ”Ioan și Maria” din Cluj-Napoca, eveniment desfășurat la sediul din cartierul Mănăștur.
În cadrul evenimentului, grupul copiilor colindători condus de profesoarele Roxana Havrici și Diana Liuța a susținut un concert, primit cu aplauze de cei prezenți.
Surpriza serii a fost un purceluș pregătit pentru degustare, cu șorici și urechi pentru copii.
EVENIMENT
Noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. Cum vor putea accesa firmele ajutorul de la stat
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) propune noi reguli pentru participarea la târgurile internaționale. Printr-un proiect publicat vineri, se intenționează revizuirea criteriilor de selecție pentru acordarea ajutorului de minimis, pe care antreprenorii îl pot solicita pentru a participa la târguri internaționale.
„Până acum, selecția pentru participarea la târgurile internaționale de turism funcționa, în practică, după un principiu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CFR Cluj a bătut acasă la ea revelaţia Superligii la fotbal. Prima înfrângere acasă pentru gazde
CFR Cluj a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, în deplasare, în primul meci din etapa a 21-a a Superligii de fotbal.
Priama înfrângere acasă pentru gazde
Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Păun (5), cu un şut din întoarcere din marginea careului.
Gazdele au avut o ocazie bună prin Enzo Lopez (53), dar argentinianul a şutat în portarul Otto Hindrich. Meciul s-a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro



