EVENIMENT
Femeie accidentată mortal în Caraș-Severin, după ce a traversat prin loc nepermis. Rudele femeii l-au bătut pe șofer și i-au distrus mașina
O femeie în vârstă de 64 de ani, care a traversat prin loc nepermis, a decedat joi seara după ce a fost accidentată mortal de un şofer din Arad pe DN 58, rudele victimei agresându-l ulterior pe bărbat şi distrugându-i autoturismul, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Caraş-Severin.

„Din primele cercetări rezultă că o femeie de 64 de ani, din Bocşa, în calitate de pieton, ar fi traversat strada prin loc nepermis şi fără să se asigure, moment în care ar fi fost accidentată mortal de un autoturism care circula regulamentar pe DN 58, dinspre Caransebeş spre Reşiţa, condus de un bărbat de 68 de ani din judeţul Arad. După producerea accidentului, conducătorul auto şi pasagerul dreapta faţă din auto ar fi fost agresaţi fizic de rudele victimei de 64 de ani, care i-ar fi distrus şi autoturismul”, a declarat Dinu Nicorici, din partea IPJ Caraş-Severin.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Cele două persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, iar cadavrul a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală în vederea efectuării necropsiei.
În cele din urmă, scandalul a fost aplanat, iar la faţa locului s-a efectuat cercetarea.
În prezent se continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ucidere din culpă, lovire şi alte violenţe şi distrugere, în vederea stabilirii cauzelor şi condiţiilor în care s-a produs evenimentul. AGERPES
EVENIMENT
Acțiune a polițiștilor din Alba pentru combaterea tăierilor ilegale de arbori. Amenzi de peste 30.000 de lei
Polițiștii din Alba au desfășurat o acțiune cu efective mărite pentru combaterea tăierilor ilegale de arbori. Au fost aplicate amenzi de peste 30.000 de lei.
Potrivit IPJ Alba, la data de 20 noiembrie 2025, Serviciul de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba a organizat o acțiune, cu efective mărite, pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori, precum și a faptelor ilegale asociate din exploatarea, circulația, depozitarea, prelucrarea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cod Galben de ploi în Alba și în țară, până sâmbătă dimineața. Meteorologii anunță ninsori și o răcire a vremii, în weekend
Meteorologii au emis vineri dimineața o avertizare Cod Galben de ploi, valabilă până sâmbătă dimineața în zona de Sud a județului Alba.
De asemenea, potrivit meteorologilor, vremea se va răci semnificativ până duminică, fiind așteptate precipitații mixte și ninsori, dar și intensificări ale vântului.
Informare meteorologică
- Interval de valabilitate: 21 noiembrie, ora 10:00 – 23 noiembrie, ora 14:00
- Fenomene vizate: ploi importante cantitativ, precipitații mixte și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tariful pentru încărcarea mașinilor electrice crește la Cluj-Napoca. Noul preț intră în vigoare din 24 noiembrie
Primăria Cluj-Napoca anunță majorarea tarifului pentru încărcarea vehiculelor electrice la stațiile publice din oraș.
Măsura se aplică din 24 noiembrie 2025 și vine în contextul schimbărilor din piața energiei și al ajustării TVA.
Tariful pentru încărcarea mașinilor electrice urcă la 1,18 lei/KWh, plus TVA
Potrivit reprezentanților Primăriei, prețul pentru serviciile de reîncărcare va crește de la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Primăria Alba Iulia a renunțat să mai planteze „joarde”. Cum arată copacii plantați pe B-dul Revoluției
După ce Primăria Alba Iulia a primit mai multe reclamații cu privire la dimensiunile arborilor plantați în municipiu, reprezentanții administrației locale au comandat copaci cu o circumferință mai mare.
Potrivit reprezentanților administrației locale, în această perioadă vor fi plantați în municipiu circa 200 de arbori.


Acțiuni de plantare a noilor arbori au avut loc pe B-dul Revoluției 1989 și în parcarea din spatele Tribunalului Alba.
„Pentru ca anii trecuti am…
Citește mai mult pe Alba24.ro


