EVENIMENT
UPDATE FOTO-VIDEO: Femeie cu arsuri pe jumătate din suprafața corpului, după un incendiu produs la o casă din județul Harghita
Un incendiu a izbucnit, marți după-amiază la o casă de locuit, în localitatea Tulgheș. județul Harghita. O persoană a suferit arsuri de gradul III și a fost transportată la spital.
Potrivit ISU Harghita, incendiu s-a produs la o casă de locuit, în localitatea Tulgheș.
UPDATE ora 17.20: A fost solicitat în sprijin elicopterul SMURD, pentru ca victima să fie transportată la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș.
Incendiul a fost lichidat.
Incendiul s-a manifestat pe o suprafață de circa 16 metri pătrați, într-o bucătărie de vară, unde au ars mobilierul și bunurile depozitate în interiorul acesteia.
În urma incendiului a rezultat o victimă, de sex feminin, în jur de 70 ani, cu arsuri de gradul III pe față, mâini și picioare, pe circa 50% din suprafața corpului.
Victima a fost preluată de echipajul SMURD și va fi transportată la Spitalul Municipal din Toplița.
La fața locului au intervenit 2 echipaje din cadrul Gărzii de Intervenție nr. 3 Corbu, cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD.
EVENIMENT
A crescut numărul atacurilor de urși în județul Cluj. Prefecta Maria Forna: Siguranța cetățenilor, prioritate absolută

Prefecta Clujului, Maria Forna, a prezidat, vineri, la Prefectură, o reuniune de lucru având ca temă evaluarea situației generate de creșterea numărului de atacuri ale exemplarelor de urs brun în comunitățile locale și identificarea măsurilor necesare pentru gestionarea eficientă a acestui fenomen.
La ședință au participat subprefectul Florentin Burz, primari, viceprimari precum și reprezentanți ai tuturor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Delgaz Grid anunță sistarea alimentării cu gaz pe mai multe străzi din Cluj-Napoca. Se finalizează lucrări de investiţii

Reabilitarea sistemului de distribuţie a gazelor naturale este absolut necesară pentru menținerea şi îmbunătățirea alimentării cu gaz şi a operării sistemului de distribuţie în condiții de siguranţă.
De aceea, an de an, Delgaz Grid investește sume considerabile în modernizarea și reabilitarea rețelelor pe care le are în administrare.
Modernizare rețelei de distribuţie a gazelor naturale din zona Bd….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Mai multe autobuze pentru studenții care merg la CREIC. CTP Cluj-Napoca suplimentează numărul autobuzelor

Începând cu 6 octombrie, transportul în comun spre zona Lombului devine mai accesibil pentru studenții clujeni.
În urma unei întrevederi dintre reprezentanții Universității „Babeș-Bolyai”, studenții de la Facultatea de Matematică și Informatică și Compania de Transport Public Cluj-Napoca (CTP), s-au stabilit măsuri concrete pentru a îmbunătăți legătura cu CREIC.
- Linia 39CREIC (Vama Chinteni –…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Secția 6 Poliție Rurală Florești a fost sesizată, vineri, despre faptul că în cursul aceleiași zi, Alexandru Span, în vârstă de 24 de ani, a plecat voluntar de la domiciliu din localitatea Florești, iar până în prezent nu s-a mai întors.
Semnalmente: înălțime 1,85 m, aproximativ 100 de kg, ochi căprui, păr brunet.
La momentul plecării acesta era îmbrăcat cu o pereche de pantaloni albaștri, adidași…
Citește mai mult pe Cluj24.ro