Connect with us

EVENIMENT

Femeie din București, arestată preventiv pentru tâlhărie după ce a drogat un bărbat în apartamentul căruia intrase

Publicat

Arhivă foto

O femeie de 42 de ani a fost arestată preventiv, pentru tâlhărie calificată, după ce a furat bijuterii şi o sumă de bani din apartamentul unui bărbat, cunoscut întâmplător, căruia i-a administrat mai multe substanţe care i-ar fi indus o stare de inconştienţă.

"La data de 8 mai, Secţia 26 Poliţie a fost sesizată de către o femeie, cu privire la faptul că persoane necunoscute au sustras din apartamentul tatălui său, situat în Sectorul 4, mai multe bijuterii şi o sumă de bani, prejudiciul creat fiind de aproximativ 2.500 de lei", informează un comunicat al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB) transmis, marţi, AGERPRES.

Poliţiştii Capitalei, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4, au pus în aplicare, luni, un mandat de percheziţie într-un dosar privind săvârşirea unei infracţiuni de tâlhărie.

"Din datele şi probele administrate în cauză de către poliţişti din cadrul Secţiei 26, cu sprijinul colegilor Secţiei 18, a rezultat presupunerea rezonabilă că fapta reclamată ar fi fost săvârşită de o femeie de 42 de ani, cunoscută întâmplător, pe care bărbatul ar fi invitat-o în locuinţă. Din cercetări s-a stabilit că femeia i-ar fi administrat persoanei vătămate, fără ca aceasta să consimtă, mai multe substanţe care i-ar fi indus o stare de inconştienţă, iar ulterior, profitând de starea în care se afla bărbatul, ar fi sustras mai multe bunuri şi bijuterii, precum şi o sumă de bani", arată sursa citată.

Pe 24 mai a fost pus în aplicare un mandat de percheziţie în Sectorul 5, la adresa de domiciliu a femeii, aceasta fiind depistată şi condusă la audieri.

De asemenea, au fost identificate şi ridicate mai multe mijloace materiale de probă.

În urma audierilor şi a probatoriului administrat, femeia a fost reţinută, ulterior fiind prezentată în faţa magistraţilor, care au dispus arestarea preventivă.

Cercetările sunt continuate de poliţiştii Secţiei 26 şi Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 4, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tâlhărie calificată.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO FOTO. Boc laudă clujenii care și-au curățat trotuarele, dar critică mașinile rămase sub zăpadă: Oare care o fi explicația?

Publicat

collage 3.jpg






Primarul Clujului, Emil Boc, le-a transmis, duminică, mulțumiri publice clujenilor care au dat dovadă de spirit civic și și-au curățat trotuarele din fața imobilelor pe care le dețin. În același timp, edilul atrage atenția asupra unui alt fenomen observat în oraș: mii de mașini, din toate cartierele, ar fi necurățate de zăpadă și nemișcate din loc.

Într-o postare publică, Emil Boc a transmis:...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pachetul pentru școală poate conține aproape 50 de aditivi alimentari. Lista produselor și cantitatea. Avertisment InfoCons

Publicat

pachetul pentru școală poate conține aproape 50 de aditivi alimentari.

Pachetul pentru școală pregătit de părinți poate conține aproape 50 de aditivi alimentari, avertizează InfoCons. În lipsa meselor calde, sandvișurile, sucurile și produsele dulci ajung să fie consumate zilnic de elevi.

Pachețelul pentru școală format din pâine, ketchup, șuncă praga, castraveți murați, un suc cu "pai" și o mini prăjitură pot ajunge cu până la:

  • 93.9 grame de zaharuri,
  • 47 de aditivi alimentari (E-uri),
  • 10.67 grame de sare

CITEȘTE ȘI Ce ar trebui să...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

OPINIE. Marius Moldovan: ”Și mai ales bogații Clujului fac pipi în bazin?”

Publicat

jacuzzi.jpg






Ne-a dus gândul la duminică și la o serie de filme care să ne ajute să dăm un titlu unui fenomen întâlnit în Cluj-Napoca, dar suntem convinși și în multe alte locuri din țară. ”Și caii se împușcă nu-i așa ?”, ”Albii nu știu să sară”, ”Băieții nu plâng niciodată” si un scurt metraj românesc cu un excelent Holograf ,”Și băieții plâng câteodată !”. Excelente filme și alternative de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Trei poduri și două drumuri importante, pe lista de investiții a CJ Alba, în 2026

Publicat

trei poduri și două drumuri importante, pe lista de investiții

Consiliul Județean Alba va dezvolta o serie de investiții în infrastructură în acest an, arată datele transmise de instituție, la solicitarea Alba24.

Potrivit vicepreședintelui Marius Hațegan, pe lista de priorități se află trei poduri și două drumuri importante.

Podul de la Colibi, din comuna Ohaba, este este în faza de licitatie pentru execuția lucrărilor.

De asemenea, pentru podul de la intrare în comuna Gârbova de Sebeș a fost semnat contractul de proiectare.

În...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe