EVENIMENT
Femeie externată din spital, găsită moartă pe o stradă din Iași, lângă o clădire dezafectată
Poliţiştii au demarat o anchetă după ce cadavrul unei femei a fost găsit lângă o clădire dezafectată, în cartierul Copou din municipiul Iaşi, după câteva săptămâni de la externarea acesteia din spital, potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ).
Purtătorul de cuvânt al IPJ Iaşi, Ioana Buştiuc, a declarat, pentru AGERPRES, că un bărbat a sunat la 112 şi a anunţat că a văzut un cadavru lângă o clădire dezafectată din zona rezidenţială Copou. Aceeaşi persoană semnala că animalele devoraseră parţial corpul victimei.
"La faţa locului s-a deplasat un echipaj de poliţie. Lângă cadavrul femeii a fost găsită o sacoşă cu actul de identitate şi documente medicale. Este vorba de o femeie de 79 de ani, din comuna Româneşti. Pe la mijlocul lunii martie, fiica acesteia a sesizat poliţia că mama sa nu a mai ajuns acasă după ce a fost externată din spital. A fost deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă. Se fac cercetări pentru stabilirea întregii situaţii de fapt. S-a dispus şi efectuarea necropsiei pentru a stabili cauza decesului", a afirmat reprezentanta IPJ Iaşi. AGERPRES
EVENIMENT
Vreme mai blândă la Cluj joi, 12 februarie. Ce temperaturi sunt anunțate în Cluj-Napoca și localitățile din jur
Meteorologii prognozează pentru joi, 12 februarie, o vreme mai blândă în Cluj-Napoca și în zona metropolitană, după intervalul mai rece din prima parte a săptămânii.
Temperaturile vor depăși ușor valorile normale pentru această perioadă, iar cerul va fi variabil, cu înnorări temporare și șanse reduse de precipitații slabe izolate, mai ales în prima parte a zilei.
Cluj-Napoca: temperaturi pozitive și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Adriana Viliginschi, așteptată la Curtea de Apel Alba Iulia. Nu este de acord cu arestarea preventivă. Ședință cu ușile închise
Fosta concubină a omului de afaceri Adrian Kreiner, ucis în urmă cu trei ani, va fi prezentă la Curtea de Apel Alba Iulia. Adriana Viliginschi va ajunge joi, 12 februarie, în fața judecătorului de drepturi și libertăți, din poziția de inculpată.
Adriana Viliginschi a fost arestată preventiv în cazul crimei care a șocat opinia publică, cea în care o femeie și-a ucis mama. Anchetatorii susțin că Viliginschi iar fi oferit suport moral înainte și după comiterea crimei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Pe 14 februarie, iubirea plutește în aer, iar astrele au mesaje speciale pentru fiecare semn zodiacal.
Dacă vrei să faci cadoul perfect persoanei dragi, iată ce sugerează astrologii în funcție de zodie.
Berbec (21 martie – 19 aprilie)
Berbecii sunt plini de energie și aventură. Cadoul ideal: o experiență inedită împreună, cum ar fi un curs de gătit exotic sau o excursie surpriză de o zi.
Taur (20...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
12 februarie: Ziua Internațională pentru Prevenirea Extremismului Violent care conduce la terorism
12 februarie: Ziua Internațională pentru Prevenirea Extremismului Violent care ar conduce la terorism este o inițiativă a Organizației Națiunilor Unite, menită să atragă atenția asupra pericolului radicalizării și asupra nevoii de măsuri preventive la nivel global.
Data subliniază importanța cooperării dintre state, instituții și comunități pentru a combate cauzele profunde ale extremismului și pentru a proteja valorile democratice.
Extremismul violent nu are o singură...
Citește mai mult pe Alba24.ro
