EVENIMENT
Femeie lovită de un autoturism la ieșire din Focșani
O femeie a fost rănită după ce a fost lovită de un autoturism, în timp ce se deplasa pe marginea drumului. Accidentul a avut loc marți dimineață, la ieșire din Focșani, în zona Barierei Mărăști.
Potrivit IPJ Vrancea, polițiștii rutieri au fost sesizați marți, 24 ianuarie, în jurul orei 06.00, cu privire la faptul că, la ieșire din municipiul Focșani(Bariera Mărășești) a avut loc un eveniment rutier soldat cu o victimă.
Din primele verificări efectuate de polițiști s-a constatat faptul că un bărbat, în timp ce conducea un autoturism din direcția Tișița către Buzău, ar fi acroșat un pieton (femeie ) care se deplasa pe acostament.
În urma impactului a rezultat rănirea ușoară a femeii de 46 ani. Aceasta a fost transportată la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, iar în cazul femeii a rezultat o valoare de 0,06 mg / l alcool pur în aerul expirat.
În continuare, polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea cauzelor producerii evenimentului rutier.
EVENIMENT
Situație de urgență în centrul Sibiului, după alertă de gaz. Sediul Prefecturii și un liceu, evacuate. Intervin pompierii
Situație de urgență, joi dimineața, în centrul municipiului Sibiu. Clădirea Prefecturii a fost evacuată după ce a fost sesizat miros de gaz. La interval de circa o jumătate de oră, a fost evacuată și clădirea unei unități de învățământ din apropiere, după ce a pornit alarma de gaz.
ISU Sibiu a anunțat, în jurul orei 10.20, că pompierii au acționat de urgență pe strada Andrei Șaguna, pentru că într-o clădire administrativă se resimțea miros de gaz.
Din clădire…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Atestarea Via Transilvanica – traseu pedestru de interes național: se cere simplificarea procedurilor. Care este motivul
Vicepremierul Tánczos Barna cere autorităților simplificarea urgentă a procedurilor pentru atestarea Via Transilvanica drept traseu pedestru de interes național. Acesta susține că birocrația riscă să blocheze acest proces.
Vicepremierul precizează că procedurile actuale sunt prea greoaie și riscă să blocheze un proiect devenit deja emblematic pentru România.
Într-un mesaj public, acesta a subliniat că birocrația nu trebuie să devină un obstacol în calea dezvoltării unui…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Alexandru Rogobete anunță startul lucrărilor în 2026 la Spitalul Regional Cluj, dar licitația rămâne blocată în contestații
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recent că Spitalul Regional de Urgență Cluj este pregătit pentru faza de execuție. „Amenajarea șantierului este finalizată, iar construcția începe în 2026”, a declarat ministrul, prezentând calendarul celor trei spitale regionale.
Doar că, dincolo de optimismul oficial, proiectul de la Cluj se confruntă cu un obstacol major: licitația pentru „Pachetul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbat din Bucerdea Grânoasă, reținut de polițiști. A încălcat ordinul de protecție și s-a apropiat de soția sa
Un bărbat din Bucerdea Grânoasă a fost reținut de polițiști după ce a încălcat, în două dimineți la rând, ordinul de protecție și s-a apropiat de soția sa.
Potrivit IPJ Alba, la data de 10 decembrie 2025, polițiștii Postului de Poliție Bucerdea Grânoasă au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 40 de ani, din localitatea Bucerdea Grânoasă.

Din cercetări a reieșit…
Citește mai mult pe Alba24.ro




