Connect with us

EVENIMENT

Fenomene meteo extreme în această perioadă în România: Tornade, furtuni și grindină

Publicat

YouTube video

Fenomene meteorologice neobișnuite pentru această perioadă au cuprins toată țara.  Inundații, ploi puternice, vânt, grindină, dar și tornade, neobișnuite pentru această perioadă a anului și chiar pentru țara noastră.

În județul Călărași, în zona localității Drajna, locuitorii din zonă și mai mulți șoferi au fost speriți de o tornadă imensă. Din cauza vântului puternic, un autocar plin cu pasageri s-a răsturnat, în localitatea Constantin Brâncoveanu. Tot în județul Călărași, mai multe case au rămas fără acoperiș.

Citește și Imagini apocaliptice cu o tornadă, lângă Slobozia. Autocar plin cu pasageri, răsturnat de vântul puternic

În Prahova, în localităţile Ploieşti, Urlaţi şi Bărcăneşti. pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din mai multe gospodării inundate, precum şi pentru îndepărtarea unor copaci doborâţi de vânt pe carosabil.

grindina

Un copac doborât de vânt a căzut pe DN 1D, în localitatea Albeşti-Paleologu, iar altul pe un drum local din comuna Tomşani, echipajele ISU Prahova acţionând pentru degajarea carosabilului.

grindina

Potrivit ISU Prahova, în mai multe localităţi din judeţ a căzut grindină, însă nu au fost raportate pagube materiale însemnate.

inundatii

De asemenea, în județul Alba, acoperișurile mai multor imobile a fost luat de vânt și aruncate la aproape 100 de metri distanță, provocând pagube însemnate.

Totodată, în județul Buzău, în zona barajului de la Siriu, traficul a fost blocat o perioadă de timp, după ce pe carosabil au căzut pietre, din cauza ploilor abundente.

Citește și Trafic rutier oprit pe DN 10, în zona barajului de la Siriu – Buzău, din cauza căderilor de pietre

 

sursa video: facebook meteoplus

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

România are cea mai mare rată de sărăcie din Uniunea Europeană. 1 din 5 români se confruntă cu lipsuri severe. Raport Eurostat

Publicat

românia are cea mai mare rată de sărăcie din uniunea

România are cea mai mare rată de sărăcie din Uniunea Europeană. Aproximativ unul din cinci români trăiește în sărăcie severă, conform datelor Eurostat pentru anul 2024, publicate recent. Cu o rată a sărăciei de 17,2%, țara noastră este lider în Uniunea Europeană, urmată de Bulgaria (16,6%) și Grecia (14%). 

În contrast, cele mai scăzute rate de sărăcie au fost înregistrate în Slovenia, Croația, Polonia și Luxemburg, toate sub 2,5%.

Femeile sunt mai susceptibile să…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Țeapă uriașă la bloc. Locatarii din Cluj, lăsați fără aproape un milion de lei de către administrator

Publicat

piata marasti blocuri drum 1 scaled.jpg






Un scandal de proporții zguduie mai multe asociații de proprietari din Cluj‑Napoca, după ce un administrator de blocuri a fost arestat preventiv pentru delapidare.

Potrivit anchetatorilor, acesta ar fi păgubit locatarii cu aproape un milion de lei.

Cum s-a întâmplat?

Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, administratorul, care gestiona mai multe asociații prin intermediul a trei societăți…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Branșamente ilegale la rețeaua de apă descoperite în Alba Iulia. În ce zone au fost descoperite instalațiile clandestine

Publicat

branșamente ilegale la rețeaua de apă descoperite în alba iulia.

Mai multe branșamente ilegale la rețeaua de apă au fost descoperite de angajații APA CTTA Alba, în ultimele zile. Cele mai noi descoperiri de branșamente clandestine au fost făcute în cartierul Orizont, dar și pe strada Emil Racoviță, din oraș, au declarat reprezentanții companiei de apă, pentru alba24.ro. 

Este vorba despre o serie de conectări ilegale la rețeaua de apă, conectări descoperite pe raza municipiului Alba Iulia. Din câte se pare acestea sunt descoperite zilnic de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Trei sferturi dintre români susțin introducerea stagiului militar voluntar: Profilul cetățenilor care sunt de acord cu acest fapt

Publicat

trei sferturi dintre români susțin introducerea stagiului militar voluntar: profilul

Aproape trei sferturi (74,2%) dintre români au o părere bună despre introducerea stagiului militar pe bază de voluntariat, potrivit unui sondaj de opinie realizat în perioada 1 – 9 septembrie de INSCOP Research.

Potrivit cercetării sociologice, 74,2% dintre români au o părere bună despre introducerea stagiului militar pe bază de voluntariat. Procentul prezintă o scădere față de luna iulie, când 79,4% susțineau o astfel de variantă.

O cincime (20,7%) dintre subiecții…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe