EVENIMENT
Fenomene meteo EXTREME. România împărțită între caniculă și furtuni. Care sunt județele vizate
ANM a emis un Cod galben de ploi torențiale și vijelii în 19 județe, de luni până marți. Pentru sud a fost emisă o alertă de caniculă, în vigoare pentru 20 de județe.
Luni (29 august) și marți (30 august) valul de căldură va persista în regiunile sudice și estice. Local va fi caniculă, disconfortul termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa în general între 32 și 37 de grade.
În regiunile sud-estice disconfortul termic se va menține ridicat și pe parcursul zilei de miercuri, 31 august.
Județele vizate de Codul galben de caniculă sunt: Prahova, Dâmbovița, Argeș, Vâlcea, Dolj, Iași, Bacău, Vaslui, Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Tulcea, Ialomița, Constanța, Ilfov, Călărași, Giurgiu, Teleorman și Olt.
Fenomene meteo EXTREME. România împărțită între caniculă și furtuni. Care sunt județele vizate: furtuni
Pentru intervalul luni ora 12.00 – marți ora 10.00, ANM a emis o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată.
Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată în Banat, Crișana, Maramureș, vestul Olteniei, în cea mai mare parte a Transilvaniei, nord-vestul Moldovei, în Carpații Occidentali, în nordul Carpaților Orientali și local în Carpații Meridionali.
Vor fi averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe alocuri vijelii și grindină. În intervale scurte de timp cantitățile de apă vor depăși 25…40 l/mp.
Județele vizate sunt: Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Suceava, Bistrița-Năsăud, Mureș, Argeș, Vâlcea, Dolj, Mehedinți, Gorj, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor, Arad, Timiș, Caraș Severin și Hunedoara. MEDIAFAX
EVENIMENT
VIDEO. Târgul de Crăciun din Florești și-a deschis porțile. Printre “vedete”, apfelstrudelul servit cu punch aromat
Primarul comunei Florești, Bogdan Pivariu, a inaugurat oficial Târgul de Crăciun Winter Dream, evenimentul care aduce magia sărbătorilor în cea mai mare comună de lângă Cluj-Napoca.
Deschiderea a avut loc la 1 Decembrie, în Parcul lui Moș Crăciun, unde florenștenii au fost întâmpinați cu lumini, muzică, preparate tradiționale și activități dedicate copiilor.
Bogdan Pivariu: „Aici, acasă la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV VIDEO. Alin Tișe: Nu sunt încântat de niciunul dintre cei 3 parlamentari PNL Cluj. N-au produs rezultate palpabile
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, nu se declară încântat de niciunul dintre cei trei parlamentari ai PNL Cluj – senatorul Mircea Abrudean, președintele Senatului, și deputații Radu Moisin și Ovidiu Cîmpean. ”N-au produs rezultate palpabile, n-au influențat nicio decizie, nu sunt o voce”, a spus Tișe la podcastul Contraste de pe Cluj24.
”Toți cei care sunt acum la primele mandate sunt…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fraudele digitale, creștere de 180% pe fondul atacurilor cu AI. Clujul, vizat tot mai des de identități false și deepfake-uri
Numărul fraudelor digitale avansate a crescut cu 180% în acest an, comparativ cu perioada similară din 2024, pe fondul extinderii accelerate a instrumentelor de inteligență artificială folosite pentru identități false, deepfake-uri și atacuri complet autonome.
Concluziile apar într-un raport publicat recent și preluat de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), iar fenomenul este resimțit tot mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
La Căminul pentru Vârstnici Sf. Martin din Sântimbru va avea loc pe 6 decembrie, în intervalul 10:00 – 15:00, un târg caritabil. În cadrul evenimentului vor putea fi achiziționate diverse produse realizate de către vârstnici.
„Vă așteptăm cu drag pe 6 decembrie, la Căminul pentru Vârstnici Sf. Martin din Sântimbru, să fim împreună parte dintr-o faptă bună.
În fiecare aranjament, în fiecare icoană și în fiecare produs tradițional se află câte un strop de…
Citește mai mult pe Alba24.ro



