EVENIMENT
Fetiţă de 7 ani, din Sibiu, căutată de polițiști. Ar fi fost luată de tatăl ei, cetățean iranian, care are ordin de protecție
Poliţiştii caută o fetiţă de 7 ani luată de acasă în urmă cu 12 zile, din satul Mălâncrav, de către tatăl ei, un cetăţean iranian, care a încălcat un ordin de protecţie dat pentru minoră şi mama sa, bărbatul având acum dosar penal, se arată într-un comunicat de presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Sibiu.
"Poliţiştii Serviciului Investigaţii Criminale Sibiu caută o minoră în vârstă de 7 ani, din judeţul Sibiu, semnalată de către mamă ca dispărută după ce ar fi plecat de la domiciliul din localitatea Mălâncrav, judeţul Sibiu, împreună cu tatăl într-o direcţie necunoscută.
Citește și: FOTO: Doi copii de 7 și 11 ani din județul Sibiu, căutați după ce au dispărut de acasă
Femeia, în vârstă de 29 de ani, domiciliată în Mălâncrav, a sesizat Inspectoratul de Poliţie Judeţean Sibiu despre faptul că soţul său a încălcat dispoziţiile unui ordin de protecţie emis de Judecătoria Mediaş, constând în aceea că bărbatul nu a predat mamei reclamante minora în vârstă de 7 ani, fiica acestora. Semnalmente: înălţime 1,10 m, greutate 26 - 30 kilograme, păr şaten, fir lung, uşor ondulat, faţă ovală, ten alb, constituţie atletică, corespunzătoare vârstei", se mai arată în comunicatul IPJ Sibiu.
Persoanele care pot oferi informaţii despre această minoră sunt rugate să sune gratuit la numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112 sau să anunţe cea mai apropiată unitate de poliţie.
Cetăţeanul iranian este căutat de poliţişti după ce a încălcat hotărârea judecătorească şi şi-a lovit soţia.
"În cauză, la nivelul IPJ Sibiu s-a deschis un dosar de cercetare penală privind săvârşirea infracţiunii de nerespectare a unei hotărâri judecătoreşti, iar poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale Sibiu desfăşoară activităţi specifice în vederea depistării minorei. În urma investigaţiilor preliminare efectuate s-a stabilit următoarea stare de fapt: la data de 31 iulie, în jurul orei 3,00, prin apel 112, femeia a sesizat Inspectoratul de Poliţie Judeţean Sibiu cu privire la faptul că, în seara zilei de 30 iulie, între aceasta şi soţul ei a izbucnit un conflict care a degenerat în acte de violenţă între cei doi soţi, bărbatul plecând de la domiciliu împreună cu fiica, într-o direcţie necunoscută. Ca urmare a cercetărilor efectuate privind conflictul dintre cei doi soţi, poliţiştii au deschis un dosar penal privind săvârşirea infracţiunilor de violenţă în familie, respectiv lovire sau alte violenţe. Totodată, poliţiştii au emis un ordin provizoriu de protecţie a femeii. La data de 9 august, Judecătoria Mediaş a emis împotriva bărbatului un ordin de protecţie prin care acestuia i se interzice apropierea de femeie, dar şi de cei doi minori, fiica în vârstă de 7 ani şi fiul în vârstă de 4 ani", au mai precizat reprezentanţii IPJ Sibiu. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO ȘTIREA TA: Mașină înmatriculată în Alba, la un pas de accident pe un drum din Cluj, după o depășire periculoasă
Șoferul unui autoturism înmatriculat în județul Alba a fost la un pas să producă un accident joi, 5 februarie, după ce a efectuat o depășire riscantă, pe un drum din Cluj.
Imaginile au fost surprinse cu o cameră de bord de către un participant la trafic și publicate pe grupul de Facebook Info Trafic jud. Cluj.
Pe filmare se poate observa cum șoferul unei mașini marca Peugeot 206 s-a angajat în depășirea unui autoturism care circula în fața sa, deși de pe contrasens se...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ANAF: Cum se depune Declarația Unică privind impozitul pe venit (212) și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice
ANAF transmite clarificări privind modalitatea în care trebuie depusă Declarația Unică privind impozitul pe venit (212) și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice și privind contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice.
Precizările vin în urma întrebărilor contribuabililor adresate prin chatbot-ul ANAF.
Declarația 212 este o declarație voluntară prin care contribuabilul cu obligație declarativă autodeclară veniturile obținute din activitățile menționate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cristiano Bergodi, înaintea Derby-ului Clujului: „Nu e un meci ca oricare altul, ei se motivează singuri”
Clujul se pregătește pentru un nou Derby al Clujului, iar Universitatea și CFR se vor întâlni sâmbătă, 7 februarie, de la ora 20:00, într-un duel cu mize uriașe în cursa pentru play-off.
Antrenorul Universității, Cristiano Bergodi, a prefațat confruntarea și a subliniat că motivația nu reprezintă o problemă pentru jucătorii săi
„Nu e un meci ca oricare altul. E un derby. Ei se capacitează singuri, nu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alertă alimentară: lapte praf retras de la vânzare din magazine. Risc de contaminare cu o toxină
ANSVSA a anunțat retragerea de la vânzare din magazine a unor loturi de lapte praf pentru sugari. Există riscul ca acestea să fie contaminate cu o toxină periculoasă pentru sănătate.
Potrivit ANSVSA, cereulida este o toxină ce poate fi produsă de bacteria Bacillus cereus în condiții de nerespectare a Bunelor Practici de Fabricație (GMP).
Produsele vizate de rechemare
Aptamil AR
- Gramaj: 300 g
- Date de expirare: 23.07.2026 | 22.08.2026 | 12.09.2026 | 25.03.2027
Aptamil...
Citește mai mult pe Alba24.ro
