Connect with us

ACTUALITATE

Finlanda vrea să împiedice de tot turismul dinspre Rusia

Publicat

steag finlanda sursa pixabay

Finlanda a declarat miercuri că lucrează la o strategie pentru a "limita sau a împiedica complet" turismul dinspre Rusia în urma invaziei din Ucraina.

"Această soluție națională ar putea include o nouă legislație, care ar fi adoptată foarte rapid", a declarat ministrul de externe Pekka Haavisto într-o conferință de presă, relatează Agenția France-Presse.

De când au expirat restricțiile COVID, în iulie, a avut loc un boom al călătorilor ruși și o reacție tot mai puternică în Europa împotriva autorizării turiștilor ruși.

Finlanda a redus semnificativ vizele turistice pentru ruși în septembrie, dar turiștii continuă să intre în țară cu vize eliberate de alte țări UE din spațiul de călătorie fără frontiere Schengen.

"Finlanda nu vrea să fie o țară de tranzit nici pentru vizele Schengen emise de alte țări", a declarat Haavisto.

 

Finlanda vrea să împiedice de tot turismul dinspre Rusia: 70% dintre finlandezi doresc ca țara lor să nu mai elibereze vize turistice pentru ruși

 

Potrivit unui sondaj publicat miercuri de cotidianul finlandez Ilta-Sanomat, aproximativ 70% dintre finlandezi doresc ca țara lor să nu mai elibereze vize turistice pentru ruși.

Finlanda a cerut o decizie a UE de limitare a vizelor pentru ruși, dar Haavisto a precizat: "Nu se poate garanta că această măsură se va întâmpla foarte repede". MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Costel Matei, primarul comunei Hănești: Fie ca Nașterea Domnului să ne aducă în case lumină, căldură și speranță

Publicat

costel matei, primarul comunei hănești: fie ca nașterea domnului să

Publicitate

Mesaj emoționant transmis de Costel Matei, primarul comunei Hănești, în prag de sărbători. În timp ce Moș Crăciun a pornit deja la drum cu sacul plin de daruri, ducând bucurie în casele oamenilor din comuna Hănești, dar și din întreg județul Botoșani, primarul Costel Matei a transmis un mesaj plin de emoție și speranță pentru toți locuitorii.

„Crăciunul este un prilej de liniște sufletească, de apropiere între oameni și de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cosmin Cîșlariu, primarul comunei Roma: Spiritul blând al Crăciunului să coboare asupra voastră

Publicat

cosmin cîșlariu, primarul comunei roma: spiritul blând al crăciunului să

Publicitate

Cosmin Cîșlariu, primarul comunei Roma, a transmis un mesaj în Ajunul Crăciunului pentru locuitorii comunei și cei ai județului Botoșani.

“Lumina sfântă din Ajun să vă aducă în suflet un Crăciun veșnic. Sărbători fericite! Cete de îngeri să coboare în casa voastră și să vă aducă vestea cea mare. Iar cel ce s-a născut, să vă umple casa cu pacea și binecuvântarea sa. Ȋn seara asta, ȋngerii coboară cu vestea bună  și te...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Incendiu într-un bloc din municipiul Botoșani. Nouă persoane evacuate de pompieri

Publicat

foto: incendiu într un bloc din municipiul botoșani. nouă persoane evacuate

Publicitate

Un incendiu violent a izbucnit, în urmă cu puțin timp, într-un apartament situat la etajul II al unui bloc de pe strada Pinului, din municipiul Botoșani.

La fața locului au intervenit pompierii Detașamentului Botoșani cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD, dar și un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani. La sosirea echipajelor, ardeau bunurile dintr-o cameră cu flacără și degajări mari de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava a cumpărat fostul sediu BCR Botoșani. Cădirea va deveni extensie universitară

Publicat

universitatea „Ștefan cel mare” din suceava a cumpărat fostul sediu

Publicitate

Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava a finalizat achiziția unui imobil situat în zona centrală a municipiului Botoșani, clădire care va găzdui, în următorii ani, o extensie universitară și un centru de cercetare. Este vorba despre fostul sediu al Băncii Comerciale Române, o clădire emblematică din centrul orașului, anunță Televiziunea Intermedia Suceava.

Contractul de vânzare-cumpărare a fost semnat pe 17 decembrie 2025, după...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe