Connect with us

EVENIMENT

Firmă din Ploiești acuzată că a livrat substanțe dezinfectante neconforme către 46 de spitale, trimisă în judecată pentru înșelăciune

Publicat

sentinta proces tribunal
fotografie cu caracter ilustrativ

Firma SC Al Carina SRL, cu sediul în orașul Ploiești, a fost trimisă în judecată de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 București, fiind acuzată de săvârșirea infracțiunii de înșelăciune în formă continuată, pentru 122 de acte materiale. Aceasta este acuzată că a furnizat către 46 de spitale substanțe dezinfectante neconforme.

Potrivit unui comunicat al Parchetului, în perioada 7 decembrie 2018 – 1 august 2019, în mod direct ori prin intermediul unor societăţi intermediare, SC Al Carina SRL a indus în eroare 46 de unităţi spitaliceşti prin prezentarea unor date nereale privind concentraţia substanţelor active şi eficienţa bactericidă a produselor denumite Lozopren Plus AFb, Triton Rapid AFb şi Oxidice S-Des, folosite în mediul spitalicesc.

„Inducerea în eroare s-a realizat prin utilizarea unor mijloace frauduloase constând în folosirea de etichete şi alte înscrisuri ce atestă elemente de conformitate nereale, determinând în acest mod unităţile spitaliceşti să achiziţioneze aceste produse biocide, fiind cauzată o pagubă totală în cuantum de 1.006.405 lei.

Firmă din Ploiești acuzată că a livrat substanțe dezinfectante neconforme către 46 de spitale, trimisă în judecată pentru înșelăciune. Numele firmei SC Al Carina SRL a apărut în timpului scandalului Hexi Pharma din anul 2016

Produsele biocide menţionate sunt fabricate în Germania, iar comercializarea pe teritoriul României a fost făcută în baza avizelor obţinute de la Comisia Naţională pentru Produse Biocide de către importatorul persoană juridică inculpată, care a solicitat şi dobândit astfel atributul legal şi exclusiv de a le introduce pe teritoriul României”, spune Parchetul.

Printre spitalele care au cumpărat biocide neconforme de la această firmă se află Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare „Prof. Dr. C.C. Iliescu”, Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant Târgu Mureş şi Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, dar şi mai multe spitale judeţene.

Numele firmei SC Al Carina SRL a apărut în timpului scandalului Hexi Pharma din anul 2016, fiind deţinută de omul de afaceri Dan Cruceanu.

În ultimul bilanţ depus în 2021 la Ministerul Finanţelor, firma apare cu 12 angajaţi, o cifră de afaceri de 18 milioane lei şi un profit de 6,3 milioane lei. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Vreme schimbătoare cu ploi abundente și temperaturi scăzute. Cum va fi prognoza pe următoarele patru săptămâni

Publicat

1759002393 ploaie 1 scaled e1661072497223.jpg






Luna octombrie începe cu temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei și cu ploi abundente. Ulterior, vremea se va stabiliza, iar valorile termice vor reveni la niveluri apropiate de cele obișnuite pentru această perioadă, arată prognoza pe patru săptămâni publicată de Administrația Națională de Meteorologie.

Între 29 septembrie – 6 octombrie 2025, temperaturile vor fi mai coborâte decât cele specifice…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

INCENDIU la Cugir. Focul a cuprins o locuință din oraș. Pompierii din Sebeș intervin cu două autospeciale

Publicat

incendiu la cugir. focul a cuprins o locuință din oraș.

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 20:40, în orașul Cugir. Din primele informații, focul a cuprins o locuință.

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în orașul Cugir.

Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință.

Pompierii intervin cu autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor. De asemenea, pentru stingerea incendiului intervine și SVSU Cugir.

Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Cât vor costa lucrările la monumentul istoric

Publicat

casa cantorului bisericii unitariene din roșia montană va fi restaurată.

Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Episcopia Unitariană a lansat pe 16 septembrie, în platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), o licitație pentru execuția lucrărilor de construcții în cadrul proiectului „Conservare – restaurare Casa Cantorului, Parohia Unitariană Roșia Montană, Nr. 390”.

Valoarea totală a lucrărilor este estimată la 2.489.246,72 lei, fără TVA. 

Proiectul urmărește restaurarea, consolidarea și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Jurnalista Mihaela Gherghișan Naum, despre UE: Regret starea de lucruri actuală. Văd cum toate se duc de râpă și îmi pasă

Publicat

miha e1758961665872.jpg






Mihaela Gheghișan Naum, jurnalistă la RFI România, corespondent la Bruxelles, specializată pe probleme europene, atrage atenția într-o postare critică pe Facebook despre situația UE și NATO și spune că a decis să explice anumite lucruri pentru că îi pasă. 
”Pentru cine are răbdare să citească tot.
Mi se reproșează uneori că sunt prea critică față de UE tocmai în aceste momente grele. Ei bine, da,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe