Connect with us

EVENIMENT

Firmele care au acumulat datorii începând din perioada stării de urgenţă vor primi eşalonări la plată

Publicat

bani

Firmele care au obligaţii fiscale neachitate ulterior declarării stării de urgenţă pe fondul pandemiei COVID-19 vor putea solicita eşalonarea plăţii acestor sume pe o perioadă de până 12 luni, fără garanţii şi cu un calendar de rambursare propriu, informează duminică Ministerul Finanţelor.

"Ministerul Finanţelor Publice a elaborat un proiect de ordonanţă de urgenţă prin care se reglementează eşalonarea la plată, în forma simplificată, a obligaţiilor bugetare neachitate în urma crizei COVID-19. Facilitatea se acordă pe o perioadă 12 luni, pentru obligaţiile bugetare acumulate de la data intrării în starea de urgenţă (16 martie), cu condiţia ca debitorii să nu fi înregistrat obligaţii fiscale restante dinainte de starea de urgenţă. Eşalonarea se va acorda în termen de cel mult 5 zile, pe baza unei cereri la care se anexează propunerea de grafic, fără a fi necesară constituirea de garanţii", precizează MFP într-un comunicat remis AGERPRES.

Cererile de eşalonare vor putea fi depuse până la data de 15 decembrie, inclusiv, pentru toate obligaţiile bugetare acumulate începând cu 16 martie până la data depunerii cererii.

În cazul companiilor care fac sau vor face obiectul unui control fiscal, eventuale sume suplimentare de plată vor intra, de asemenea, în calendarul de eşalonare, precizează sursa citată.

Firmele care beneficiază de eşalonarea la plată a debitelor bugetare restante vor avea obligaţia să achite la zi toate taxele şi impozitele care se vor naşte şi datora după primirea eşalonării.

Procedura simplificată va presupune depunerea unei cereri, cu un grafic de eşalonare anexat, cu rate egale sau inegale, în funcţie de cum apreciază fiecare contribuabil în parte.

O cerinţă pentru firmele care vor primi eşalonarea pentru 12 luni este să nu regăsească în vreuna dintre procedurile de insolvenţă.

"Principala preocupare a Guvernului, după sănătatea populaţiei, o reprezintă repornirea economiei şi evitarea unei recesiuni prelungite, aşa cum s-a întâmplat în 2008. De aceea preferăm să ne împrumutăm temporar mai mult la bugetul de stat şi să sprijinim mediul de afaceri prin menţinerea lichidităţilor financiare şi susţinerea activităţii. Toate statele lumii îşi susţin astăzi economiile naţionale, conştientizând că urmează o perioadă de redefinire a business-ului şi repoziţionare a multinaţionalelor la nivel mondial", a declarat ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cum va organiza Guvernul accesul lucrătorilor străini pe piața muncii din România. Regulile vizate

Publicat

noi reguli pentru internship: mai multe contracte permise și zile

Guvernul pregătește legislația pentru înregistrarea și obligațiile angajatorilor de lucrători străini, autorizarea și funcționarea agențiilor de plasare a străinilor pe piața muncii din România.

În acest context, Cancelaria prim-ministrului a găzduit, joi și vineri, la Palatul Victoria, dezbateri publice. La cele patru patru sesiuni organizate în cele două zile au participat fizic și online aproximativ 250 de reprezentanți ai agențiilor de plasare, federațiilor patronale...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Schimbări propuse în construcții: Avizele vor fi date mai rapid și doar online, fără limitări la numărul de dosare

Publicat

schimbări propuse în construcții: avizele vor fi date mai rapid

Schimbări propuse în construcții. Guvernul vrea să schimbe regulile în construcții, astfel încât să avizele să fie acordate mai rapid și doar online. De asemenea, instituțiile nu vor mai putea limita numărul de documentații care pot fi depuse pentru avizare. Noile măsuri sunt prevăzute într-un proiect de ordonanță, publicat recent în dezbatere pe site-ul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA).

Proiectul de act normativ are ca obiect de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Trey Woodbury (U-BT Cluj), între baschet și familie. Omul din spatele performanței: „Mă țin cu picioarele pe pământ”

Publicat

trey woodbury.jpeg






Cluj24 lansează o serie de interviuri cu jucătorii de la U-BT Cluj-Napoca care s-au remarcat în actualul sezon 2025-2026, oferind cititorilor o privire inedită asupra oamenilor din spatele performanțelor de pe teren.

YouTube videoYouTube video


În prima ediție, îl descoperim pe fundașul american Trey Woodbury, un jucător care a impresionat atât prin talentul său, cât și prin...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Loteria Română: Report de 9,43 milioane de euro la Joker și de 3,19 milioane de euro la Loto 6/49, pentru tragerile de duminică

Publicat

loteria română: report de peste 8,35 milioane de euro la

Loteria Română a anunțat că se înregistrează report de peste peste 9,43 milioane de euro la Joker și de 3,19 milioane de euro la Loto 6/49. Următoarele trageri vor fi duminică, 18 ianuarie, de la ora 18.30.

La Loto 6/49, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 16,23 milioane de lei (peste 3,19 milioane de euro).

La Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 5,04 milioane de lei (peste 991.300 de euro).

La Joker, la categoria I, se...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe