ACTUALITATE
Flăcările mistuiesc noi zone din Egipt, după un incendiu soldat cu victime într-o biserică

Autorităţile egiptene au semnalat incendii în mai multe locuri publice în ultimele zile, la o săptămână după ce 41 de credincioşi au murit într-un incendiu declanşat în timp ce era oficiată o slujbă la Cairo, relatează luni AFP.
Scurtcircuitele nu sunt neobişnuite în Egipt, o ţară cu 103 milioane de locuitori cu infrastructură publică deseori defectuoasă, dar de la tragedia din biserica din Cairo, autorităţile par să dorească să comunice cu privire la mijloacele desfăşurate pentru stingerea flăcărilor.
Flăcările mistuiesc noi zone din Egipt, după un incendiu soldat cu victime într-o biserică: condiţii de securitate puţin respectate sau inexistente
Mulţi martori au acuzat serviciile de urgenţă că au întârziat şi au denunţat condiţii de securitate puţin respectate sau inexistente în timpul incendiului de la biserica Abou Sifine din Imbaba, un cartier populat al capitalei egiptene, care are peste 20 de milioane de locuitori.AGERPRES
Sursa foto: Twitter / Laurent Guibert

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Peste 2,5 milioane de lei de la AFM pentru garduri electrice care protejează gospodăriile de animalele sălbatice

Citește mai mult pe Botosani24.ro