Connect with us

EVENIMENT

Focar de COVID-19 la Secţia de psihiatrie a Spitalului Municipal Dorohoi

Publicat

test covid antigen.jpg

Un focar de COVID-19 a apărut la Secţia de psihiatrie a Spitalului Municipal Dorohoi, şapte cadre medicale fiind confirmate pozitiv la testul pentru depistarea virusului.

Directoarea Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Botoşani, Monica Adăscăliţei, a declarat, pentru AGERPRES, că asistenţii şi infirmierele care au contactat boala prezintă forme uşoare şi se află în izolare la domiciliu.

De asemenea, oficialul DSP susţine că s-au luat măsuri de prevenire a răspândirii virusului pe secţia respectivă.

„Se desfăşoară o anchetă epidemiologică efectuată de medicul epidemiolog din cadrul Spitalului Municipal Dorohoi. S-au luat toate măsurile de sterilizare şi de protecţie pe Secţia de psihiatrie. Niciun pacient nu este pozitiv în momentul actual”, a afirmat Adăscăliţei.

Directoarea DSP Botoşani a precizat că, deocamdată, nu se impune suspendarea activităţii Secţiei de psihiatrie, însă nu este exclusă această măsură, dacă numărul persoanelor infectate va creşte. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Și totuși, de ce a lipsit Nicușor Dan de la Congresul UDMR? Agenda sa publică e goală

Publicat

1760102112 nicusor dan.jpg






Președintele României, Nicușor Dan, a absentat, vineri, de la Congresul UDMR desfășurat la un centru de evenimente din Juc-Herghelie, deși, inițial, confirmase prezența și era așteptat să țină un discurs alături de alți invitați. 

Potrivit unui răspuns al Administrației Prezidențiale, Dan a lipsit pentru că avea schimbări în agendă:

”Președintele României a primit invitația de a participa la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ședință tensionată în AIDA-TL după războiul Primăria Alba Iulia vs. STP: Suplimentarea bugetului pentru transport a căzut la vot

Publicat

Ședință tensionată în aida tl după războiul primăria alba iulia vs.

Reprezentnații AIDA-TL s-au întâlnit vineri, 10 octombrie, în sala de sedințe a Consiliului Local Alba Iulia. Sedința a fost convocată de către reprezentanții Primăriei Alba Iulia, în urma scandalului iscat între primărie și STP, scandal care a culminat cu oprirea pentru o scurtă perioadă a transportului de persoane în oraș. 

Ba mai mult s-a ajuns la un război declarativ între administrația locală și Societatea de Transport Public. De asemenea primăria a sesizat Consiliul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Momentul în care președintele PSD părăsește Congresul UDMR înaintea intonării Imnului Secuiesc

Publicat

grindeanu.jpg






Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a plecat, intempestiv, vineri, de la Congresul UDMR care se desfășura la un centru de evenimente din Juc-Herghelie. 

Grindeanu se afla în primul rând, în dreapta premierului Ilie Bolojan, și a ascultat Imnul României și pe cel al Ungariei, după care liderul PSD a părăsit sala.

Momentul plecării a fost finalul Imnului Ungariei când urma să fie intonat Imnul Secuiesc.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O treime dintre medicii și asistentele medicale din Europa suferă de depresie sau anxietate. Sondaj OMS

Publicat

prima săptămână din octombrie, dedicată prevenției gripei. de ce este

O treime dintre medicii și asistentele medicale din Europa recunosc că suferă de depresie. Sunt concluziile unui sondaj publicat vineri de filiala europeană a Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), transmite AFP.

”Unul din trei medici și asistente medicale raportează simptome de depresie sau anxietate”, a declarat directorul OMS pentru Europa, Hans Kluge, citat într-un comunicat, potrivit Agerpres.

Această rată este de cinci ori mai mare comparativ cu cea măsurată în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe