EVENIMENT
Focar de Covid la Casa de Asigurări de Sănătate Prahova: 19 angajați, confirmați pozitiv
Un focar de Covid a fost depistat miercuri la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate, unde 19 angajați au fost confirmați cu noul coronavirus.
Potrivit Prefecturii Prahova, cei 19 salariați ai CJAS infectați cu noul coronavirus au rămas în izolare, sub supravegherea medicilor de familie.
În ultimele 24 de ore, în județ au fost înregistrate 424 noi cazuri de Covid și două decese, la doi bărbați de 80 și 88 de ani.
Conform raportării DSP Prahova, numărul de paturi Covid-19 ocupate este de 171. În secțiile ATI sunt ocupate 25 paturi, din totalul de 26. Gradul de ocupare al paturilor este de 19%.
Incidența cazurilor de Covid în Prahova a ajuns la 2,52 la mia de locuitori.
(sursa: Mediafax)
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
FOTO ȘTIREA TA: Locuitorii unei străzi din Alba Iulia spun că vor amâna plata impozitelor. Drum plin de noroi și fără canalizare
Locuitorii unei străzi din Alba Iulia spun că vor amâna plata impozitelor din cauza modului în care arată strada, plină de noroi după topirea zăpezilor.
Este vorba despre Strada Sliven, aflată într-o stare avansată de degradare.
Oamenii spun că problemele sunt multiple: infrastructură rutieră deteriorată, lipsa canalizării și absența oricărei modernizări, în ciuda importanței acestei străzi pentru comunitate.
Oamenii care locuiesc în zonă spun că situația...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Despăgubiri de 200.000 de lei într-un accident rutier grav. Avocatul clujean Dan Codrean: Legea trebuie aplicată concret
Echipa Codrean Law, coordonată de avocatul clujean Dan Codrean, a obținut o hotărâre definitivă importantă într-un dosar de vătămare corporală, care aduce în prim-plan o interpretare corectă și realistă a legislației privind despăgubirile acordate victimelor accidentelor.
Particularitatea dosarului a fost dată de faptul că persoana vătămată era încadrată, la momentul accidentului, în domeniul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Există zile care nu cer experimente culinare și nici rețete elaborate. Sunt acele zile încărcate, în care tot ce contează este ca masa să fie gândită, caldă și previzibilă. Fără surprize și fără complicații, doar ceva care să funcționeze. În acest context, alegerile se fac instinctiv, bazate pe experiență. Oamenii se întorc la preparate care au trecut deja testul timpului. Siguranța devine mai importantă decât varietatea.
Pentru multe familii, ostropel de pui intră...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Reguli simplificate pentru înregistrarea fiscală a sediilor secundare. Guvernul a suspendat aplicarea unor sancțiuni
Guvernul a aprobat, prin ordonanță, modificări privind simplificarea și debirocratizarea înregistrării fiscale a sediilor secundare cu cel puțin o persoană care realizează venituri din salarii sau venituri asimilate salariilor.
De asemenea, se suspendă aplicarea unor sancțiuni privind nerespectarea termenului de înregistrare a sediilor secundare.
Potrivit Guvernului, a fost modificată Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală.
Noi reguli pentru înregistrarea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
