EVENIMENT
Focar de pestă porcină africană la o fermă cu 42.000 de porci, în Timiș
Un nou focar de pestă porcină africană a fost depistat la o fermă din localitatea Pădureni, în județul Timiș.
Subprefectul județului Timiș Sorin Ionescu a anunțat luni apariția unui nou focar de pestă porcină africană de proporții.
„Pădureni este comuna timișeană care înregistrează un nou focar de pestă porcină în județ, fiind vorba de o fermă ce deține peste 42 de mii de porcine”, a transmis subprefectul.
Acesta a convocat luni o ședință de urgență a membrilor Centrului Local de Combatere a Bolilor din județul Timiș, în cadrul căreia va supune aprobării măsurile ce se impun în conformitate cu normativele europene.
Focar de pestă porcină africană la o fermă cu 42.000 de porci, în Timiș. Ce susține ANSVSA
Potrivit ANSVSA, la sfârșitul săptămânii trecute era active în România 47 de focare de pestă porcină africană. Dintre acestea, 44 sunt la nivelul gospodăriilor populației și 3 focare la nivelul exploatațiilor comerciale.
Este vorba de o exploatație comercială din județul Timiș, cu 39.191 de capete de porcine, confirmată în data de 11 octombrie, una din din județul Iași, cu 19.983 de capete de porcine, confirmată în data de 25 octombrie, și o alta tot din județul Iași, cu 3.566 de capete de porcine, confirmată în data de 27 octombrie.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Achiziții de lux la Primăria Dej în 2025. Măturoi de bambus de aproape 3200 de lei și bănci de plastic la 2000 de lei bucata
Guvernul Bolojan a decis ca în 2025 cuvântul de ordine în administrația locală să fie austeritatea, dar pentru unii primari cumpătarea este o vorbă goală, mai ales când vine vorba de cheltuirea banului public.
Un exemplu în acest sens îl reprezintă Primăria Dej condusă de primarul Costan Morar care este, culmea, membru PNL și care ignoră dispozițiile premierului liberal Ilie Bolojan.
Astfel, Primăria Dej...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Modificări fiscale de la 1 ianuarie 2026: Toate măsurile pentru persoane fizice și firme, care intră în vigoare de anul viitor
Modificări fiscale de la 1 ianuarie: Anul 2026 aduce o serie de măsuri care afectează atât persoanele fizice, PFA-urile, cât și firmele. Cele mai multe (cu excepția majorării salaroilui minim), intră în vigoare de la începutul anului.
Europa Liberă a făcut un inventar al măsurilor, plecând de la majorările de taxe pentru persoane fizice și până la măsurile economice care interesează firmele. .
Modificări fiscale de la 1 ianuarie 2026: Ce se schimbă pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident de ATV cu două victime în zona Galbena - Arieșeni. A intervenit Salvamont Salvaspeo Alba
Accident de ATV cu două victime în zona Galbena: Salvatorii montani ai SPJ SALVAMONT-SALVASPEO Alba aflați de serviciu la baza din Arieșeni-Vârtop a fost solicitată să intervină la un accident de ATV în zona Galbena (Arieșeni).
Potrivit acestora, la fața locului au fost identificate două victime, care după evaluare si acordare a măsurilor de prim ajutor, au fost predați ambulanței SMURD trimisă în sprijin.
”În zonele montane s-a așternut un strat proaspăt de zăpadă,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cum va fi vremea în noaptea de Revelion, în Alba. Diferențe mari între valoarea din termometre și cea resimțită de corpul uman
Cum va fi vremea în noaptea de Revelion, în Alba: noaptea va fi geroasă în tot județul. Termometrele vor arăta o temperatură, dar, din cauza condițiilor meteo, corpul va resimți frigul mai intens.
Astfel, arată aplicațiile de prognoză meteo, temperatura resimțită va fi peste tot mai scăzută decât cea reală.
Diferența dintre temperatura reală, măsurată de termometre, și temperatura resimțită apare deoarece organismul uman nu percepe temperatura doar în funcție de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
