Connect with us

EVENIMENT

Focar uriaș de COVID-19 la un centru pentru vârstnici din județul Sibiu. Cinci oameni au murit

Publicat

Prefectura Sibiu a anunţat miercuri că a fost identificat un focar de infecţie cu noul coronavirus la un centru pentru vârstnici din comuna Şelimbăr, unde 56 de persoane sunt infectate, din care 41 de beneficiari şi 15 angajaţi, iar cinci bătrâni au decedat.

„Vă informăm că în cadrul unui Centru de îngrijire a persoanelor vârstnice din Şelimbăr, unde DSP Sibiu a identificat un focar de infecţie, conform raportării de astăzi, 7 octombrie a.c. un număr de 41 de beneficiari şi 15 angajaţi au fost testaţi pozitiv. În acest moment un număr de 15 beneficiari sunt spitalizaţi, iar 21 sunt izolaţi în cadrul centrului. În ceea ce priveşte personalul, 9 persoane sunt spitalizare, iar 6 sunt izolate la domiciliu. Până la acest moment au decedat 5 beneficiari confirmaţi pozitiv”, potrivit Prefecturii Sibiu.

Un alt focar de infecţie cu noul coronavirus este şi la căminul pentru vârstnici din oraşul Sălişte, unde s-au îmbolnăvit 32 de persoane, 31 de beneficiari şi un angajat. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Incident violent la Turda. Tânăr de 26 de ani, arestat preventiv după ce și-a bătut și sechestrat un cunoscut

Publicat

bataus arestat.jpg






Un tânăr de 26 de ani din Turda a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de lovire sau alte violențe și lipsire de libertate.

Tânărul, care era deja sub control judiciar a fost arestat pentru 30 de zile.

A bătut și sechestrat un cunoscut

Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9 septembrie 2025, în jurul orei 01:00, tânărul se afla într-un subsol dezafectat al unui imobil din municipiu,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Daniel David, gata să-și depună mandatul: „Dacă moțiunea simplă trece, nu mai am de ce să rămân ministru”

Publicat

daniel david ministru1.jpg






Ministrul Educației, clujeanul Daniel David, spune că nu va mai rămâne în funcție în cazul în care moțiunea simplă depusă de AUR împotriva sa va fi aprobată luni în Parlament.

De altfel, cadrele didactice, care continuă protestele în școli în cer demisia din momentul în care a adoptat măsurile de austeritate.

Daniel David: „Pot să plec liniștit, sistemul a fost salvat”

„Dacă în urma moțiunii…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Analiza RoEM UBB-FSEGA: Măsurile de austeritate au evitat o catastrofă financiară

Publicat

fsega ubb scaled.jpg






Măsurile de austeritate luate de Guvern, deși extrem de criticate și contestate prin proteste, au împiedicat România să ajungă într-o criză majoră de finanțare a datoriei publice, arată analiza Romanian Economic Monitor (RoEM) UBB-FSEGA, proiect al Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul UBB Cluj.

„O criză de finanțare ar fi dus la pierderea încrederii creditorilor externi și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Bombe și un proiectil explozibil descoperite la Florești și Săliște. Intervenție a pirotehniștilor ISU Cluj

Publicat

bomba1.jpg






Zi plină pentru echipajul pirotehnic al ISU Cluj, chemat astăzi la două intervenții de urgență după ce au fost descoperite elemente de muniție rămase neexplodate din cele două războaie mondiale.

Cei care le-au găsit au sunat imediat la 112, iar ISU Cluj atrage atenția că munițiile neexplodate sunt un mare pericol

Bombe și un proiectil găsite în păduri la Cluj

Prima misiune a avut loc în comuna…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe