EVENIMENT
Focar de COVID la un centru de vârstnici dintr-o localitate din Bistrița-Năsăud. Numărul de infectări a ajuns la 22. Patru persoane au decedat
Focarul de COVID-19 identificat la centrul rezidenţial pentru vârstnici din localitatea bistriţeană Cuşma s-a extins, ajungându-se la 22 de persoane infectate, din rândul cărora patru au decedat, potrivit datelor comunicate vineri de Instituţia Prefectului Bistriţa-Năsăud.
„Din totalul de 58 de persoane (40 de beneficiari şi 18 angajaţi ai centrului), la acest moment, de la primul caz confirmat, sunt 22 de persoane pozitive. Dintre acestea, patru sunt internate şi patru au decedat”, a transmis purtătorul de cuvânt al Prefecturii, Bianca Danci.
Toate cele patru decese sunt din rândul beneficiarilor centrului.
Joi, când Instituţia Prefectului a comunicat primele date despre existenţa acestui focar, numărul beneficiarilor infectaţi cu SARS-CoV-2 era de 16, dintre care doi decedaseră.
Primul caz de COVID-19 de la acest centru a apărut, însă, la o angajată, în data de 5 aprilie.
AGERPRES
Un incendiu a izbucnit dumincă, 7 decembrie, în jurul orei 23.10, în localitatea Unirea.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, incendiul se manifestă la o locuință de pe strada Mureșului. La fața locului intervin pompierii militari din Aiud cu două autospeciale de stingere și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.
sursă foto: arhivă alba24.ro, rol ilustrativ.
Echipele clujene de fotbal din Superliga, U Cluj şi CFR Cluj, au obţinut rezultate bune în etapa a 19-a a. U Cluj a câştigat cu 3-0, acasă, cu FC Hermannstadt, iar CFR Cluj a remizat, 1-1, în deplasare, cu Universitatea Craiova.
Clasament
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Candidatul PNL la Primăria Capitalei, Ciprian Ciucu, a obţinut, duminică, 32,7% din voturile bucureştenilor, iar candidatul PSD, Daniel Băţuţă, a fost creditat cu 26,3%, potrivit rezultatelor exit-poll-ului realizat de CURS-Avangarde.
Pe locul trei se plasează Anca Alexandrescu, susţinută de Partidul AUR, cotată cu 20,2% din voturi, pe locul patru – candidatul USR, Cătălin Drulă, cu – 12,8%, iar pe locul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO ȘTIREA TA: Câștigătorii ”The Ticket”, copiii de la Valea Târnavelor, primiți la Blaj de sute de susținători
Câștigătorii emisiunii TV de pe Antena 1, The Ticket, Ansamblul folcloric „Valea Târnavelor”, au fost primiți în Blaj, ca niște vedete.
Mai exact, duminică, 7 decembrie, după ce s-au întors de la București, copiii Ansamblul folcloric „Valea Târnavelor” au fost așteptați de sute de locuitori ai orașului.
Zeci de video-uri au fost postate pe internet cu primirea acestora.
A fost un moment emoționant, în care autocarul ansamblului a intrat în zona centrală din Blaj…
Citește mai mult pe Alba24.ro



