Connect with us

EVENIMENT

Focuri de armă în Botoșani pentru prinderea unui bărbat care a furat un taxi

Publicat

pistol 9 mm

Polițiștii din Botoșani au tras marți 10 focuri de avertisment pentru prinderea unui bărbat de 32 de ani care a furat un taxi și a fugit.

Potrivit IPJ Botoșani, polițiștii au fost sesizați că, în comuna Suharău, clientul aflat într-un taxi a furat mașina, prin violență, chiar în timpul cursei.

UPDATE: Tânărul de 32 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Botoșani.

Urmează ca în cursul zilei de miercuri să fie prezentat în fața instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.

Cercetările au fost extinse și pentru infracțiunea de conducere sub influența alcoolului.

Polițiștii au depistat mașina în trafic pe un drum sătesc, din apropierea localității Smârdan, și au pornit în urmărirea acestuia. Șoferul nu a oprit la semnalele polițiștilor, iar la un moment dat a pierdut controlul asupra direcției și a întrat într-un mal de pământ. Ulterior, bărbatul a fugit pe un câmp.

Polițiștii au pornit în urmărirea acestuia și au tras 10 focuri de avertisment în plan vertical, fără a rezulta victime sau pagube materiale.

Bărbatul a fost în cele din urmă prins, imobilizat și apoi identificat. Este vorba de un tânăr de 32 de ani, din județul Constanța.

Polițiștii continuă cercetările pentru tâlhărie calificată. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Ce este „Spiderman”, noul tip de atac phishing. DNSC: „Infractorii pot copia perfect site-urile băncilor”

Publicat

istockphoto 1133604495 170667a.jpg






Un nou tip de atac cibernetic, denumit „Spiderman”, este utilizat de infractori pentru a copia aproape perfect site-urile a zeci de bănci și platforme financiare europene, cu scopul de a fura parole, coduri de autentificare în doi pași (2FA) și date de card.

Avertismentul vine din partea Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC), pe baza informațiilor publicate de platforma de specialitate…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Creșterea încasărilor ANAF Cluj: Digitalizare, TVA și presiune fiscală. Explicațiile economistului UBB Flavius Rovinaru

Publicat






Încasările bugetare administrate de ANAF Cluj au înregistrat creșteri semnificative în lunile septembrie, octombrie și prima parte a lunii noiembrie 2025, comparativ cu aceeași perioadă din 2024, potrivit situațiilor oficiale transmise către Cluj24. Conf. dr. univ. Flavius Rovinaru, profesor și cercetător expert în macroeconomie la Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul Universității…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cât va costa intrarea la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia sau descărcarea de sarcină arheologică în anul 2026. Tarifele

Publicat

cât va costa intrarea la muzeul național al unirii din

Consiliul Județean Alba aprobă taxe și tarife percepute de Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, în anul 2026.

Muzeul Național al Unirii a propus majorarea unor tarife, astfel:

  • Tarif arheologie – descărcare sarcină arheologică: de la 75 lei/oră în 2025 la 80 lei/oră în 2026
  • Tarif arheologie -lucrări cercetare arheologică preventivă în cadrul proiectelor de infrastructură de transport de interes național: de la 90 lei/oră la 95 lei/oră
  • Tarif lucrări auxiliare cercetării…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Judecătoarea Raluca Moroșanu, dezvăluiri într-un interviu Recorder despre situația din instanțe și sistemul judiciar

Publicat

video: judecătoarea raluca moroșanu, dezvăluiri într un interviu recorder despre situația

Recorder a publicat duminică seara un interviu cu judecătoarea Raluca Moroșanu, cea care a susținut dezvăluirile privind sistemul de justiție ale colegului ei, Laurențiu Beșu, din documentarul ”Justiție capturată”.

Raluca Moroșanu este judecător la Curtea de Apel București, cu experiență de 26 de ani în magistratură, din care 19 la Secția Penală I de la instanța din Capitală.

”Am fost de acord cu acest interviu, odată pentru că consider că este de datoria mea să…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe