EVENIMENT
Focuri de armă pentru aplanarea unui conflict între mai multe persoane, în Alexandria
Un conflict între mai multe persoane a fost oprit cu focuri de armă de polițiști. Evenimentul s-a produs, joi seară, în municipiul Alexandria, județul Teleorman.
Potrivit IPJ Teleorman, la data de 17 noiembrie 2022, la ora 18:17, Poliția Municipiului Alexandria a fost sesizată prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, de un cetățean din municipiul Alexandria, pentru a interveni la un eveniment.
UPDATE 18 noiembrie 2022: În urma administrării probatoriului, două persoane implicate în conflict au fost prezentate instanței de judecată, care a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile față de o persoană și măsura arestului la domiciliu pentru 60 de zile, pentru cealaltă persoană.
Persoană arestată preventiv a fost introdusă in Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție județean Teleorman.
La fața locului s-a deplasat o patrulă mixtă de ordine publică, iar în momentul în care a legitimat una dintre persoane, de sex masculin, aflată la adresa respectivă, aceasta, împreună cu alte 4-5 persoane, au devenit recalcitrante.
Pentru aplanarea conflictului, au fost executate două focuri de avertisment în plan vertical de către unul din membrii patrulei.
În continuare, se efectuează cercetarea la fața locului, pentru stabilirea situației de fapt.
EVENIMENT
UPDATE. Primăria Cluj-Napoca, vizitată de procurorii DNA. Au fost verificate și ridicate acte
Procurorii DNA au solicitat în această dimineață documente de la Primăria Cluj-Napoca.
Reprezentanții Primăriei au transmis, pentru Cluj24.ro, că la solicitarea DNA Cluj, miercuri dimineață, au pus la dispoziția organelor de control documentele solicitate în cadrul demersului DNA.
Procurorii DNA, au verficat acte la Primăria Cluj-Napoca.
Activitatea primăriei se desfășoară normal și colaborează…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Nelu Varga, patronul echipei CFR Cluj, executat silit. Proprietăți imobiliare de 4 milioane de euro, scoase la licitație
Problemele financiare ale lui Nelu Varga, patronul echipei CFR Cluj, ating cote maxime. Un ansamblu imobiliar de lux din Cluj-Napoca, evaluat la aproape 4 milioane de euro, a fost scos la licitație publică de un executor judecătoresc.
Proprietatea aparține firmei NEVA CONSTRUCT INVEST S.R.L., însă executarea vizează recuperarea unor datorii majore garantate, unde Nelu Varga, alături de alte persoane, figurează ca…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un consilier local PSD Turda îi cere deputatului Răzvan Ciortea, trimis în judecată de DNA, să se auto-suspende din funcții
Horea Hudrea, consilier local din partea Partidului Social Democrat, îi cere deputatului Răzvan Ciortea, care este și președinte al PSD Turda, dar și prim-vicepreședinte al PSD Cluj, să se auto-suspende din funcțiile locale și județene, până la finalizarea procedurilor penale.
Ciortea a fost trimis miercuri în judecată de DNA pentru abuz în serviciu, dar și alte infracțiuni. Practic, Răzvan Ciortea i-ar fi
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Clujean acuzat de viol și agresiuni sexuale asupra mai multor femei. Printre victime, o femeie de 70 de ani
Polițiștii clujeni au reținut miercuri un bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca, bănuit că ar fi comis mai multe infracțiuni de viol și agresiune sexuală asupra unor femei cu vârste cuprinse între 25 și 70 de ani. Printre victime se află și o femeie în vârstă de 70 de ani, dată inițial dispărută din comuna Florești.
Conform IPJ Cluj, în dimineața zilei de 12 noiembrie, polițiștii din cadrul Serviciului…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

