EVENIMENT
Ford şi General Electric vor produce 50.000 de aparate de ventilaţie mecanică în 100 de zile
Companiile americane Ford şi General Electric (GE) s-au angajat să producă 50.000 de aparate de ventilaţie pulmonară în 100 de zile, pentru a contribui la combaterea epidemiei de COVID-19, informează dpa.
Producătorul de automobile şi grupul industrial GE vor începe producţia de aparate de ventilaţie mecanică în 20 aprilie, după un program non-stop cu 500 de angajaţi în trei ture, a anunţat Ford luni. Cele două firme se aşteaptă să atingă o capacitate de producţie de 30.000 de unităţi pe lună la începutul lui iulie, după perioada iniţială de 100 de zile.
Ford produce şi viziere şi sprijină creşterea producţiei de dispozitive de respirat a grupului 3M din SUA.
Mai multe companii, inclusiv General Motors (GM), concurentă a Ford, s-au oferit să ajute guvernul de la Washington prin producţia de echipamente medicale. Ford şi GE şi-au anunţat colaborarea încă de săptămâna trecută.
Vineri, preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a crescut presiunile asupra GM prin aplicarea unei legi pentru condiţii de război. AGERPRES
EVENIMENT
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan despre căderile de curent în urma ninsorilor: ”Ne ocupăm cu focus pe Alba”. Ce spune Florin Roman
Ninsorile abundente din ultimele zile au lăsat fără curent electric zeci de mii de abonați de energie electică din toată țară. Doar la nivel de Alba au fost după viscolul din nopatea de vineri spre sâmbătă 43.500 de abonați.
În ultimele zile s-a oamenii din teren au muncit pentru a remedia situația. Deputatul PNL de Alba, Florin Roman a precizat că a luat legătura direct cu ministrul Energiei pentru a se asigura că în județul Alba se intervine pentru remediere situației.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ioan: cui îi poți spune "La mulți ani" pe 7 ianuarie. Semnificația numelui
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ioan. Pe 7 ianuarie, credincioșii îl sărbătoresc pe unul dintre cei mai cunoscuți sfinți, care marchează sfârșitul sărbătorilor de iarnă. Cu această ocazie, peste două milioane de români își sărbătoresc ziua de nume.
Sfântul Ioan Botezătorul este sărbătorit pe 7 ianuarie. El este cel care l-a botezat pe Iisus în râul Iordan și a pregătit poporul Israel pentru venirea lui Hristos. Mesajul său principal era: „Pocăiţi-vă, că s-a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Scandal în Cluj pe tema copiilor cu fibroză chistică. Zeci de pacienți ar fi fost abandonați. Reacția Spitalului de Copii
Un nou scandal -mocneşte deocamdată- în Clujul medical, de această data subiectul fiind copiii cu fibroză chistică.
“Zeci de pacienţi cu fibroză chistică, abandonaţi”
Reprezentanţi ai bolnavilor cu fibroză chistică susţin în spaţiul public că zeci dintre aceştia ar fi fost abandonaţi.
“Zeci de pacienți diagnosticați cu fibroză chistică, pacienți din 7 județe, abandonați din cauza deciziilor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Un autoturism în care se aflau și doi copii s-a împotmolit în zăpadă, la Poarta Raiului. Au intervenit jandarmii din Șugag
Jandarmii montani din Șugag au intervenit marți, 6 ianuarie, în jurul orei 16.50, în zona Poarta Raiului pentru a ajuta la deszăpezirea unui autoturism împotmolit în zăpadă.
În mașină se aflau și doi minori în vârstă de șase și doi ani.
Jandarmii din Alba au comunicat cum s-a petrecut intervenția.

Potrivit IJJ Alba, ”la fața locului s-a deplasat patrula de jandarmi montani din cadrul Postului de Jandarmi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
