Connect with us

EVENIMENT

Forţele Aeriene Regale Canadiene îşi încep misiunea de poliţie aeriană în România

Publicat

aeronave mig 21lancer
fotografie cu caracter ilustrativ

Forţele Aeriene Regale Canadiene îşi încep, joi, misiunea de poliţie aeriană în România, informează un comunicat al Ministerului Apărării Naţionale (MApN).

Detaşamentul canadian, format din aproximativ 180 de militari (piloţi şi personal tehnic) şi şase aeronave CF-188 Hornet, va executa misiuni de poliţie aeriană întărită (enhanced Air Policing) sub comandă NATO în următoarele patru luni, alături de militari aparţinând Forţelor Aeriene Române şi aeronave F-16 Fighting Falcon şi MiG-21 LanceR, iar alte două aeronave CF-188 Hornet vor participa, în aceeaşi perioadă, la exerciţiile organizate cu aliaţii NATO.

Aceasta este cea de-a şasea rotaţie la Mihail Kogălniceanu a Forţelor Aeriene Regale Canadiene, după cele executate în 2017, 2018, 2019, 2020 şi 2021. De asemenea, militarii canadieni au mai executat o misiune în România, la Câmpia Turzii, în anul 2014, precizează MApN.

Potrivit sursei citate, misiunile de poliţie aeriană desfăşurate în comun contribuie la dezvoltarea capacităţii de reacţie şi descurajare, precum şi la consolidarea interoperabilităţii între Forţele Aeriene Române şi cele canadiene.

Dislocarea avioanelor CF-188 Hornet în România este parte a implementării Planului de acţiune pentru asigurarea capacităţii operaţionale a NATO pe flancul estic al Alianţei atât în zona de nord, cât şi în zona de sud şi demonstrează unitatea şi determinarea NATO ca răspuns la provocările mediului de securitate. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Vin noii bogătaşi ai Clujului. 31 de trilioane de dolari vor fi transferate noilor generaţii

Publicat

bani e1647193844479.jpg






Familiile cu capital privat semnificativ au dezvoltat diverse modalităţi pentru a-şi investi şi proteja averea acumulată, până în 2033 fiind estimat că aproximativ 30,9 trilioane de dolari (31.000 de miliarde) vor fi transferate către noile generaţii ce vor prelua administrarea averilor de familie, relevă o analiză a EY România.

Potrivit sursei citate, antreprenoriatul a impulsionat dezvoltarea economică de-a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câte pedepse de închisoare pe viață au fost date la Tribunalul Alba. Lista inculpaților condamnați în România la detenție pe viață

Publicat

doi dealeri condamnați de magistrații din alba. au fost prinși

Magistrații Tribunalului Alba au dat marți, 11 noiembrie 2025 două pedepse de închisoare pe viață, pentru doi dintre inculpații din dosarul Kreiner, Laurențiu Ghiță și Cristian Minae. Este un caz extrem de rar, în justiția din Alba, dar și din România ca un judecător să dea cea mai grea pedeapsă din sistemul juridic românesc. 

Până la decizia dată de judecătorul Andrei Căbulea față de Laurențiu Ghiță și Cristian Minae, doar un alt inculpat a mai fost condamnat la…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Construcția secțiilor de oncologie și cardiologie intervențională la Spitalul din Alba Iulia va continua. Anunț făcut de Guvern

Publicat

construcția secțiilor de oncologie și cardiologie intervențională la spitalul din

Construcția noului corp de spital din cadrul Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia va continua și va fi finanțată prin Programul Sănătate 2021–2027. 

Asta după ce investiția din curtea unității medicale din Alba Iulia a fost cuprinsă inițial în fondurile PNRR. Este vorba despre un nou corp de clădire pentru secțiile de oncologie și cardiologie intervențională.

Anunțul a fost făcut de reprezentanții Guvernului României.

Decizia de continuare a investiției…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. A plecat de acasă și nu s-a mai întors. O clujeancă de 84 de ani este căutată de polițiști

Publicat

femeie disparuta.jpg






O femeie de 84 de ani din municipiul Cluj-Napoca este căutată de familie și polițiști după ce a dispărut de acasă.

La data de 11 septembrie, Poliția municipiului Cluj-Napoca a fost sesizată despre faptul că MANIU SILVIA CORNELIA, în vârstă de 84 de ani, din Cluj-Napoca, a plecat voluntar de la domiciliu în aceeași zi, în jurul orei 11.30 și nu a revenit până în prezent.

Semnalmente femeie…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe