Connect with us

EVENIMENT

Fost director din ANAF, urmărit penal de DNA pentru două infracțiuni de trafic de influență

Publicat

dna

Dan Stroe, fost director al Direcţiei de Investiţii Achiziţii Publice şi Servicii Interne din Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF), a fost pus sub urmărire penală de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie pentru alte două fapte de trafic de influenţă.

Potrivit unui comunicat al DNA, transmis vineri AGERPRES, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie au dispus efectuarea urmăririi penale faţă de Dan Stroe, la data faptelor director al Direcţiei de Investiţii Achiziţii Publice şi Servicii Interne din ANAF, pentru săvârşirea a două infracţiuni de trafic de influenţă.

„Anterior, în aceeaşi cauză, procurorii anticorupţie au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale a lui Dan Stroe, în aceeaşi calitate, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de influenţă şi instigare la spălare a banilor”, se precizează în comunicat.

Procurorii anticorupţie notează în ordonanţă că, în perioada iulie 2011-februarie 2012, Dan Stroe, în calitatea menţionată mai sus, ar fi pretins de la trei oameni de afaceri suma totală de 6.922.790 lei (3.020.588 lei, 1.257.902 lei şi 2.644.300 lei), reprezentând preţul influenţei pe care acesta din urmă ar fi exercitat-o asupra colegilor săi cu atribuţii în procedura de achiziţie, în vederea adjudecării, de către societăţile celor trei persoane, a unor licitaţii având ca obiect achiziţionarea de către instituţia publică a unor produse software.

„Banii respectivi (reprezentând 10% şi 20% din valoarea contractelor) ar fi fost remişi funcţionarului indirect, prin transfer bancar, în contul unor societăţi indicate şi controlate de acesta din urmă, în baza unor contracte fictive de prestări servicii”, menţionează anchetatorii.

Într-unul dintre cazuri, arată sursa citată, funcţionarul public l-ar fi determinat pe administratorul uneia dintre societăţile agreate să încheie contractele respective în scopul de a disimula originea ilicită a sumelor pretinse şi primite.

Anterior, precizează DNA, în cursul anului 2016, într-o altă cauză penală, Dan Stroe a încheiat cu procurorii anticorupţie un acord de recunoaştere a vinovăţiei, ce a fost admis de Tribunalul Bucureşti, care l-a condamnat la o pedeapsă de 3 ani închisoare cu suspendarea executării pedepsei pe durata unui termen de supraveghere de 3 ani, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Exproprieri pentru construirea unui pasaj subteran în zona Stadion din Alba Iulia. Care este suma propusă și suprafața expropriată

Publicat

exproprieri pentru construirea unui pasaj subteran în zona stadion din

Exproprieri pentru construirea unui pasaj subteran în zona Stadion din Alba Iulia. Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat, în ședința din 19 august, un proiect privind modificarea și completarea HCL nr. 191/2025 privind declanșarea procedurii de expropriere a unor imobile (terenuri) în vederea realizării obiectivului de investiții „Decongestionare trafic intrare N-V municipiul Alba Iulia DN 74 – construire pasaj subteran zona Stadion Unirea la intersecția B-dului…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Caniculă de Sfânta Maria la Cluj. Temperaturi de până la 37 de grade și disconfort termic ridicat

Publicat

canicula 5 e1724668000363.jpg






Clujenii vor avea parte de o zi toridă vineri, 15 august, chiar de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului.

Meteorologii au emis o avertizare de caniculă și disconfort termic ridicat, valabilă între orele 12.00 și 21.00, pentru cea mai mare parte a Transilvaniei, inclusiv județul Cluj.

Caniculă de Sfânta Maria la Cluj

Potrivit meteorologilor, temperaturile maxime vor urca până la 37 de grade Celsius, iar…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO IPS Andrei, apel la împăcare de Sf. Maria: „Cum n-am vrea să punem pace între PNL, PSD și între partidele din coaliție?”

Publicat

video ips andrei, apel la împăcare de sf. maria: „cum

Mitropolitul Clujului, IPS Andrei Andreicuț, a făcut înainte de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului un apel la împăcarea și înțelegere între partidele din actuala coaliție guvernamentală.

Invitat în podcastul „Contraste” de la Cluj24, realizat de jurnalistul Florin Danciu, mitropolitul a vorbit despre semnificațiile sărbătorii Sfintei Maria, despre relațiile cu Biserica Greco-Catolică și despre pelerinajul de la Mănăstirea Nicula, dar a și oferit sfaturi…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: 15 august, Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului. Preotul din Alba Iulia, Oliviu Botoi, explică semnificațiile sărbătorii

Publicat

video: 15 august, sărbătoarea adormirii maicii domnului. preotul din alba

Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, celebrată pe 15 august, este cel mai mare praznic al verii în Biserica Ortodoxă, marcând mutarea la ceruri a Fecioarei Maria.

Sărbătoarea este precedată de două săptămâni de post și de rugăciuni speciale, precum Paraclisul Maicii Domnului. Tradiția adună comunitățile laolaltă, chemând credincioșii la curățire sufletească, spovedanie și împărtășire.

Citește și MESAJE de Sfânta Maria 2025. Felicitări și urări pentru…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe