Connect with us

EVENIMENT

Fost ofiţer DGA, în prezent angajat al IPJ Arad, pus sub control judiciar pentru ȘANTAJ.

Publicat

Un fost ofiţer DGA din Arad, de trei săptămâni transferat la cerere pe un post în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad, a fost pus sub control judiciar de către procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Timişoara, fiind cercetat într-un caz de şantaj.

Purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Timişoara, Camelia Miculescu, a declarat joi, pentru AGERPRES, că procurorii "au dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile pentru infracţiunea de şantaj", în cazul unui angajat al IPJ Arad.

El ar fi comis fapta pe când era angajat al DGA, structură din care s-a transferat, la cerere, în cadrul IPJ Arad în data de 24 octombrie 2019.

Surse din cadrul IPJ Arad au declarat, pentru AGERPRES, că poliţistul lucrează la Serviciul Logistic, iar joi, când a aflat că a fost pus sub control judiciar, a suferit un atac de panică în curtea instituţiei.

Cu privire la aceste informaţii, purtătorul de cuvânt al IPJ Arad, Claudia Iuga, a precizat că "angajatul în cauză, pe fondul unor afecţiuni cronice cardiace, a suferit un şoc emoţional manifestat printr-o criză de nervozitate".

Ulterior, poliţistul a fost preluat de medicul şi de psihologul IPJ, pentru a primi îngrijiri.

Procurorii nu oferă, în acest moment, informaţii despre dosarul de şantaj aflat în cercetare. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. A fost reținut șoferul din Caraș-Severin care a provocat accidentul mortal de lângă Păniceni, județul Cluj

Publicat

barbat retinut.jpg






Bărbatul de 38 de ani din județul Caraș-Severin, vinovat de producerea accidentului rutier dintre Păniceni și Izvoru Crișului, soldat cu moartea unei femei, a fost reținut de polițiști în această seară. Acesta părăsise locul accidentului imediat după impact, fiind depistat ulterior în localitatea Aghireșu.

Accidentul s-a produs în cursul dimineții, în jurul orei 10:30, pe DN1/E60, pe segmentul dintre...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atenție la ofertele „prea bune ca să fie adevărate” pe WhatsApp. DNSC avertizează asupra fraudelor cu scop caritabil fals

Publicat

frauda sms.jpg






În ultima perioadă, Autoritatea Națională pentru Securitate Cibernetică (DNSC) atrage atenția asupra unei noi forme de fraude care circulă prin grupuri de mesagerie, în special pe WhatsApp.

Este vorba despre anunțuri care promit produse premium la prețuri extrem de reduse, sub pretextul unor campanii caritabile în beneficiul asociațiilor pentru protecția animalelor.

Cum funcționează escrocheria?

Fraudatorii...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Unul din patru angajați români, la limita burnout-ului în 2025. Care au fost principalele surse de epuizare

Publicat

concediu plătit pentru burnout. angajații din românia ar putea beneficia

Unul din patru angajați români a fost la limita burnout-ului în 2025, iar starea de bine a acestora s-a situat într-o zonă funcțională, dar fragilă, arată Indexul stării de bine a angajaților români, realizat de RoCoach și Novel Research.

Deși mai mult de 41% dintre angajații români au reușit să își mențină un nivel rezonabil de echilibru la locul de muncă, unul din 4 angajați s-au aflat într-o zonă de risc psihologic și burnout.

Doar 30% au indicat cu adevărat o...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: ACCIDENT pe Autostrada A1 Sebeș-Sibiu. Impact între un autocamion și un autoturism

Publicat

foto: accident pe autostrada a1 sebeș sibiu. impact între un autocamion

Un accident rutier s-a produs joi seara, în jurul orei 22:00, pe Autostrada A1 Sebeș - Sibiu, în zona Cunța. Din primele informații, în evenimentul rutier au fost implicate un autocamion și un autoturism. 

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe autostrada A1, pe sensul de mers Sebes - Sibiu, la km 298.

În accident sunt implicate un autocamion și un autoturism, fără...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe